בית חכם בגוף טיפש

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
Email
WhatsApp
צילום טל ניסים

מזמינים אתכם לשיח גלריה בתערוכת היחיד: “בית חכם בגוף טיפש” 

מתי? יום שבת 23.12.23, שבת 16:00-10:00, בשעה  12:00 – מפגש עם אוצרת התערוכה ורדית גרוס וגיא גולדשטיין

היכן? בית הנסן

התערוכה “בית חכם בגוף טיפש” נהגתה ונבנתה בשנה האחרונה, במהלך הרוחות שעברו על הארץ והביאו עימן תחושה של אסון מתקרב. היא הוקמה ונפתחה לקהל באוקטובר 2023, וכמו כל דבר, נצבעה גם היא בצבעי התקופה האחרונה.

גיא גולדשטיין ישוחח עם אוצרת התערוכה ורדית גרוס, על אוטופיה ודיסטופיה, על עכברים במעבדה, ועל פעמוני אזהרה – אלו שנקשרו בעבר למצורעים כשנכנסו לעיר כדי להתריע על בואם, ואלו שאנו שומעים סביבנו כיום.

“העיר סוגרת עלינו. הבניינים הולכים ונהיים גבוהים יותר, מצמצמים את השמים, מכווצים את הריאות. גם בתוך הדירה עצמה קשה יותר ויותר לנשום. הטכנולוגיה מושכת כלפי מעלה, אל העתיד, אבל מבעד לחלונות הבית נשקפת תחושה של הווה אפוקליפטי, של אסון ממשמש ובא.

בדירת יחיד, הנבנית בתוך הגלריה בבית הנסן, בוחן גיא גולדשטיין את היחסים בין העיר לחברה ואת המהלכים הפוליטיים, החברתיים והחומריים, המעצבים אותם. הוא יוצא מהתבוננות בתערוכת הקבע של בית הנסן, המגוללת את סיפורו ההיסטורי של בית המחסה למצורעים, ובונה בחללי הגלריה מקבץ חדרים עכשווי, העוסק אף הוא בסוגיות של אובדן ושל בדידות.

גולדשטיין מתבונן מחדש בתנאי המחיה במרחב אורבני אנונימי, נטול מקום וזמן, ובשינויים בסדר החברתי, הפוליטי, האקלימי והטכנולוגי, שהובילו אותנו למקום זה כפרטים וכחברה. במיצב סוריאליסטי רחב היקף הוא בונה עולם, שהוא מוכר וזר בעת ובעונה אחת. האובייקטים, חדרי הדירה, הרהיטים ותפקידיהם מוכרים לנו, אך קיומם ותפקודם מצויים בשיבוש מתמיד: מערכת העיכול מונחת על שולחן אוכל, העשוי מקרש גיהוץ; ערֵמות שיער הופכות לאגוז קוקוס; שלטי תאורה משמשים כמיטה; השירותים מוצפים בכדורי זכוכית.

התערוכה נעה קדימה ואחורה בזמן ובמרחב – מאירופה הקודרת שבין מלחמות העולם לעיר דיסטופית עתידית; מרבי הקומות, הממלאים את העיר, לפרטי הפרטים של הדירות, המרכיבות אותם. בתוך כך מצביע גולדשטיין על התפרקות הסדר המוכר, המוסרי והפונקציונלי, ועל התפוררות הבית – גם זה המקיף אותנו מחוץ לגבולות הגלריה וגם זה המוצב בתוכה: מאידיאולוגיות מתנגשות דרך מקבץ של חלקי ריהוט וגוף ועד להררים של מלח ים, המנסה לשמר את הסדר הטוב, שדומה שאבד.”

אוצרת: ורדית גרוס (ארטפורט)

עיצוב תעשייתי: ירדן עמיר | מנהלת בית הנסן סמדר צוק | מנהלת אמנותית: קארין שבתאי

——— 

גיא גולדשטיין, אמן חזותי ומוזיקאי, ביצירותיו קיימים מעברים מדיומליים בין דימוי חזותי וטקסט, עם סאונד ואובייקט;  גולדשטיין מבסס את עבודתו על הזיקה שבין החזותי לקולי. עבודותיו מאופיינות במתח ווקאלי, התנגשויות בין אובייקטים מכניים, וניסיונות שווא לטפח שיתופי פעולה והרמוניה בין אובייקטים, צלילים ונרטיבים. גולדשטיין בוגר תואר שני בלימודי המשך באמנות, בצלאל (2007), תואר ראשון מהאקדמיה לעיצוב ויצו, חיפה (2001). ומשנת 2013 עומד בראש המחלקה לתקשורת חזותית בביה“ס מוסררה, ירושלים.

נעילת תערוכה: 17.2.2024

שעות פתיחה בית הנסן:

ב-ה 18:00-10:00 | שישי 14:00-10:00 | שבת 16:00-10:00

יח”צ: עדה לחובר, צילום: טל ניסים

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
Email
WhatsApp

הצטרפו עכשיו
לקבלת המלצות והטבות ישירות למייל

מתעניינים בקשר ישיר וקבוע?... הצטרפו גם לאינסטגרם!

פוסטים אחרונים