ביג במבו. באדיבות: האחים סטארן

80 ק"מ של מיתרי טיפוס ב- Big Bambu מוזיאון ישראל

Big Bambu, קבלו את מיצב הבמבוק הענק והמדהים יצירתם של האומנים, מטפסי הרים בינלאומיים מגיע למוזיאון ישראל! אחרי ניו-יורק, רומא ויפן…

יצירת אמנות יוצאת דופן ומפתיעה הנבנית לעיני הקהל הרחב ברחבת המזיאון בירושלים.

7,000 מוטות במבוק, 80 ק"מ של מיתרי טיפוס, 16 מטר גובה, 7 שבועות הקמה בהשתתפות 25 מטפסי הרים מארה"ב, איטליה וישראל – כל אלה מרכיבים את Big Bambu – מיצב חוץ-אמנותי, אדיר מימדים ומסועף שייבנה בגן הפסלים של מוזיאון ישראל. עם השלמת המיצב, המשלב פיסול ואדריכלות, יוכלו המבקרים לשוטט בעשרות מטרים של שבילי הליכה במפלסי גובה שונים – להקיף, לטפס, לגעת ולחוות את עבודת האמנות המיוחדת במינה.

מוזיאון ישראל בירושלים מכריז על פתיחתו לקהל הרחב של הפרויקט הבינלאומי :

Big Bambú בתום 7 שבועות של הקמה בהשתתפות צוות מטפסי הרים בינלאומי, הפכו 10,000 מוטות במבוק ו-80 ק"מ של מיתרי טיפוס, למיצב חוץ עצום מימדים המתפרס על שטח של 500 מ"ר ומתנשא לגובה של 16 מ' קהל המבקרים מוזמן לבקר ב-Big Bambú, ללכת בשבילים המתפתלים בתוכו ולהתרווח במרפסות הנמצאות בגבהים שונים, שמהן נשקף נוף ירושלמי עוצר נשימה

16 יוני – 31 אוקטובר 2014

Big Bambu

Big Bambu

תמיד יש סיבה נהדרת להגיע מוזיאון ישראל בירושלים. הפעם אסור להחמיץ!  החל מהיום – למשך חמישה חודשים יוצג ה- Big Bambu: פרויקט אמנותי יוצא דופן בגודלו ובהיקפו, שיוצריו הם האמנים והאחים התאומים האמריקאים דאג ומייק סטארן.
האחים סטארן פעילים בעולם האמנות, כצוות, החל משנות ה-80. לפני מספר שנים החלו האחים בפרויקט האמנותי Big Bambu – מיצבי חוץ עצומים עשויים אלפי ענפי במבוק. המיצבים נוצרים ללא תוכנית מסודרת, בדינמיקה שמתפתחת תוך כדי עבודה לכדי יצירה מרשימה ומסועפת; יצירה המציגה את המתח בין הכאוס לסדר בטבע.

עד כה הציגו האחים את ה- Big Bambu על גג מוזיאון המטרופוליטן בניו-יורק, בביאנאלה לאמנות בוונציה, במוזיאון לאמנות מודרנית ברומא ובמוזיאון נאושימה ביפן; בכל מדינה מקבל המיצב צורה ואופי ההולמים את המקום שבו הוא נוצר.

האחים סטארן רואים את המבנה כאורגניזם חי עם DNA  משלו. אמנם מדובר במבנה אדיר מימדים, אך הוא מורכב גם מחללים אינטימיים רבים. חוויית הטיפוס עצמה הכרחית להבנת מהות הפרויקט, גם כי היא משנה את התפישה האסתטית שלו, וגם כי היא מבהירה כמה מנקודות הציון החשובות שלו. כשנמצאים בתוך סבך הבמבוק אין דרך לראות את המבנה במלואו ולייצר פרספקטיבה כוללת. המבקרים במוזיאון יוכלו לחוות את ה-Big Bambu הן מבחוץ והן מבפנים, הן על פני הקרקע והן בגובה. כל אחד יוכל לבחור לעצמו את הדרך שבה הוא רוצה לחוות את "יצור הבמבוק" הענק שיוקם בגן הפסלים של המוזיאון.

תהליך ההקמה של יצירת האמנות התחיל בסוף חודש אפריל ונמשך כ-7 שבועות. במהלך תקופת ההקמה יכלו המבקרים במוזיאון לחזות בהתפתחות עבודת האמנות ובצורת העבודה הייחודית של האחים סטארן עם צוות מטפסי ההרים הבינלאומי המסייע להם. הצוות ובד לצלילי מוסיקה שנבחרה על ידו, עם מערך שלם של סימנים מוסכמים המאפשרים למספר הרב של השותפים לתהליך ההקמה לתקשר זה עם זה.. תהליך ההקמה עצמו מאפשר לצוות ליטול חלק בתהליך היצירה, לעשות דברים בלתי מתוכננים ולחרוג מנורמות הפעולה. המבנה מתפתח תוך כדי התהליך, משתנה מיום ליום, ואט אט מגבש את דמותו וצורתו. עבודות ההקמה עברו גם בשידור חי באתר האינטרנט של המוזיאון, כך שציבור הגולשים עקב מדי יום בתהליך ההתפתחות של יצירת האמנות ובאופן שבו היא לובשת את צורתה הסופית. וכעת בתום 7 שבועות של הקמה בהשתתפות צוות מטפסי הרים בינלאומי, הפכו 10,000 מוטות במבוק ו-80 ק"מ של מיתרי טיפוס, למיצב חוץ עצום מימדים המתפרס על שטח של 500 מ"ר ומתנשא לגובה של 16 מ' קהל המבקרים מוזמן לבקר ב-Big Bambú, ללכת בשבילים המתפתלים בתוכו ולהתרווח במרפסות הנמצאות בגבהים שונים, שמהן נשקף נוף ירושלמי עוצר נשימה

החל מה-16 ביוני 2014 ייפתח ה-Big Bambu לקהל הרחב . חודש לאחר מכן, ב-10 ביולי "יצור הבמבוק" הדינמי יתעורר לחיי לילה מסעירים ומרתקים, עם תאורה ועבודות נוספות שישולבו בו ויתכתבו עם הרעיון שמאחוריו, החל ב״נקודת מגע״ ולמשך השבוע שאחרי. הפעילות הלילית כולה תתקיים במסגרת עונת התרבות בירושלים.

Big Bambu. צילום: רות ברונשטיין

Big Bambu. צילום: רות ברונשטיין

לדברי ג'יימס סניידר, מנכ"ל מוזיאון ישראל, " Big Bambu הוא דרכם של האחים סטארן להוכיח ולהראות כיצד הכאוס של היקום הופך לסדר. כחלק מתפיסת עולמם, האחים דאג ומייק סטארן רואים עצמם מחויבים להשתמש בבמבוק כחומר טבעי בעל כוח עצום. מעבר לכך, מדובר בפרויקט בעל משמעות חברתית, המקבץ  צוות עובדים מרחבי העולם לצד עובדים מהקהילה בה מוקם המיצב ".

פרוייקט בינלאומי בסדר גודל שכזה אינו יכול לצאת אל הפועל בלי תמיכה מיוחדת של תורמים וידידים של מוזיאון ישראל: Jill and Jay Bernstein, New York, Bloomberg Philanthropies, London , Maimonides Fund, Englewood, New Jersey ועיריית ירושלים. נדיבותם מאפשרת למוזיאון ישראל להביא לציבור בארץ את חוויית ה-Big Bambu.

16 יוני – 31 אוקטובר 2014

  , , ,


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *