אוגוסט דלקרואה, נ. בולון, צרפת, 1868-1809. יהודיה בבגדים מסורתיים, 1834 שמן על בד

תערוכה חדשה: המאסטרים הגדולים באמנות היהודית במאה ה-19

מוזיאון מאנה כץ בחיפה גאה להביא לקהל הרחב בכלל ולקוראי 106il אמנות בפרט, מידע אודות תערוכה חדשה; המאסטרים הגדולים באמנות היהודית במאה התשע-עשרה ומקורותיה.

פתיחה –  שבת  17 במאי 2014  בשעה 20:00, נעילה – נובמבר 2014.

ציור של בוריס שץ. צילום: רות ברונשטיין

ציור של בוריס שץ. צילום: רות ברונשטיין

המושג והשאלה מהי "אמנות היהודית" והאם ניתן להגדיר אומנות יהודית, דיון שהחל במאה התשע-עשרה. עד לתקופה המודרנית הדיון ביצירה היהודית הצטמצם לשיח על אתנוגרפיה או פולקלור. היהודים לא נכללו בקלסיקה של האומנות האירופית ולא בתולדות האמנות.

הפסוקים מהתנ"ך "לא תעשה לך פסל" יצרו תפיסה יהודית המסתייגת מהפיסול, ציור דיוקנאות והנצחת דמויות, תחום האמנות היהודי התמקד והתפרסם בתחום הצורפות, יודאיקה, רקמה.

הגיבורים הראשיים של היצירה היהודית המודרנית היו "האמנים היהודים החדשים": מאוריצי גוטליב, שמואל הירשנברג, מארק אנטוקולסקי, יצחק לויתן, איזידור קאופמן, מקס ליברמן, לסר אורי, קאמי פיסארו, סיימון סולומון, יוסף ישראל'ס ואחרים.

אמנים אלה שאפו לצור מאסטרים של "האמנות היהודית החדשה", רכשו הכשרה באקדמיות לאמנות באירופה שאבו השראה מהרנסנס, מהאימפרסיוניסטים ומסגנונות שונים.

פרמן-ז'יראר, נ. פונסין, צרפת, 1921-1838; אישה מזרחית. צבעי מים ועיפרון על נייר

פרמן-ז'יראר, נ. פונסין, צרפת, 1921-1838; אישה מזרחית. צבעי מים ועיפרון על נייר

התערוכה החדשה "המאסטרים הגדולים" במוזיאון מאנה-כץ מציגה את התפתחותה של "האמנות היהודית" דרך השינויים שחלו בעיצוב התפיסה היהודית המודרנית של זהות היהודי המודרני החדש. בתערוכה מוצגות יצירות פאר של אמנים יהודים מובילים מהמאה התשע-עשרה לצד תיאורי ארץ ישראל כפי שנתפסה בעניי גדולי אמני אירופה התערוכה מציגה את השפעת המגמות באמנות על אמני "בצלאל" הראשונים ביצירות מאנה-כץ ומאומנות יהודית ב"בצלאל" בתקופה מאוחרת יותר כמו בוריס שץ (1906) זאב רבן אשר ניסו לתת ביטוי חזותי לרעיון הציוני דרך פרשנות אישית.

מוזיאון מאנה-כץ, שדרות יפה נוף 89, חיפה.

תערוכה של יצירות מופת נדירות! האומנות היהודית מראשית המאה ה19 מעניקה פרספקטיבה רחבה על מקורות והשפעות האומנות היהודית הציונית החדשה. מומלץ מאוד!

ימים ושעות פעילות: ימים א' – ד' 16:00-10:00, יום ה' 19:00-10:00, יום ו' 13:00-10:00, יום שבת 16:00-10:00. כתובת האתר: www.mkm.org.il

מאת: רות ברונשטיין 106 אומנות /

  , , ,


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *