מעמד הפועלים

תערוכה חדשה במוזיאון העיר חיפה; מעמד העובדים בישראל

מזמינים אתכם קוראים וקוראות  106 לתערוכה חדשה במוזיאון העיר בחיפה המוקדשת למעמד העובדים בישראל, התערוכה מציגה; מעמד אחד – מאבק אחד: מבט חיפאי על מעמד העובדים/ות.

התערוכה תציג בין התאריכים 2.5.14 – 1.11.14

 מסיבת פתיחה תתקיים ביום חמישי, 1 במאי 2014 בשעה 20:30.

מופע מוזיקלי בפתיחה – אלברט סופר, אמנים משתתפים:  רונן אידלמן, סיון גרוס, ישראל חינטייב, ערן טורבינר, מנאל מחאמיד, ג'וני ספקטור, עבד עאבדי.

מעמד הפועלים (מתוך התערוכה)

מעמד הפועלים (מתוך התערוכה)

ביום הפועלים הבינלאומי, האחד במאי, המציין סולידריות ואחדות בינלאומית של תנועות הפועלים בעולם  תיפתח במוזיאון העיר, תערוכה המעניקה מבט ייחודי על מעמד העובדים בישראל.

התערוכה מציעה הזדמנות לבחון סוגיות מעמדיות באמצעות אופני ביטוי חזותיים. הנחת העבודה של האוצרים היא כי חיפה מאפשרת מבט ייחודי על מעמד העובדים בישראל. בעיר מתקיים מאבק מעמדי מתמשך בין כוחות ההון-שלטון לבין מעמד העובדים/ות. במאבק זה הפכו אירועים מקומיים לאירועים מכוננים בתודעה הקולקטיבית – החל בשלבי הפיכתה של חיפה בתקופת השלטון הבריטי למרכז תעשייתי ולוגיסטי, דרך תהליכי הדלדול שעברה העיר מאז שנות השמונים תחת משטר ההפרטה הישראלי וכלה במאבקים העכשוויים כנגד השתלטות ההון על נכסיה האסטרטגיים.

עבור המשתתפים/ות בתערוכה, העיר חיפה היא באמת "אדומה" – אוונגרד. העבודות עוקבות אחרי זירת הקונפליקטים המעמדיים השונים – מתיעוד מאוחר של שביתת הימאים ועד ליצירה פוליטית-אישית של עובד קבלן בנמל חיפה היום.

התפוררותה של השליטה ההסתדרותית במרחב העירוני החיפאי מוצגת דרך מבט עכשווי על בית ההסתדרות ברחוב החלוץ. מבט מפוכח אל גל העלייה הגדול ממדינות ברית המועצות לשעבר בראשית שנות התשעים מתבטא בעבודה רגישה, החושפת את המפגש של עובדים/ות מקצועיים ומשכילים עם שוק עבודה קטן ונצלני ואת משבר הזהות שבא בעקבותיו.

עבודות העומדות על הקשר בין המאבק המעמדי ובין המאבק הלאומי מוצגות לצד עבודה הבוחנת את מורכבותם של סמלי האיגודים-המקצועיים וכן את מעמדו המקצועי של "יצרן" הסמלים.

העבודות בתערוכה מזמנות דיון שרגליו נטועות בהיבט ההיסטורי ופניו מופנות לעבר  ההתפתחויות המעמדיות העכשוויות בקרב ההמונים בארץ ובעולם .

התערוכה מתקיימת בשיתוף המכללה החברתית-כלכלית.

לרגל פתיחת התערוכה יתקיימו במוזיאון סדרת סיורים ומפגשים הבוחנים את הזירה המעמדית החיפאית תוך חיבור בין ההיסטורי, העכשווי והאפשרי ב 'חיפה האדומה'.

במקביל אל תערוכה חדשה זו, יתקיים בסינמטק חיפה הפסטיבל ה – לסרטי פועלים מעמד אחד – מאבק אחד! 30/4/2014 עד 4/5/2014, הכולל סרטים והרצאות על מעמד עובדים, עולמם וזכויותיהם.

פרטים ומידע נוסף

מוזיאון העיר, שד' בן גוריון 11,  המושבה הגרמנית, חיפה.

טל': 04-9115888. אתר:  www.hms.org.il

שעות פתיחה:  א, ב, ג, ד  10:00-16:00 , ה' 16:00 – 19:00,  ו' 10:00-13:00 , שבת : 10:00-15:00

תערוכות חדשות  106 : מאת רות ברונשטיין

  , , ,


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *