פרנסיסקו גויה, תערוכה במוזיאון ישראל מאת רות ברונשטיין, ההמלצה שלי 106il ישראל לייף סטייל מגזין

תערוכה גויה פרנסיסקו 'מדריד של יום ולילה' – אל תחמיצו, לראשונה במוזיאון ישראל.

התערוכה גויה פרנסיסקו 'מדריד של יום ולילה' – אל תחמיצו לראשונה במוזיאון ישראל, היישר מתערוכת הקבע של מוזיאון פפראדו ספרד! 

זמני תצוגה: 10 בדצמבר 2016 – 18 באפריל 2017

אוצרת: שלומית שטיינברג

תערוכה המבטא שמחת חיים לצד חרדות וסיוטים. שילוב של התבוננות על התרחשויות בעלות שמחת החיים ומצד אחר התבוננות על זוועות החיים, חרדות וסיוטים. לא תוכלו להישאר אדישים.  התיאורים הגרפיים הריאליסטים מעוררים רגשות, והתבונות ממושכת.

פרנסיסקו גויה, תערוכה במוזיאון ישראל מאת רות ברונשטיין, ההמלצה שלי 106il ישראל לייף סטייל מגזין

פרנסיסקו גויה, תערוכה במוזיאון ישראל, ההמלצה שלי רות ברונשטיין

 

ציורים המשקפים את נבכי תחושותיו ורגשותיו בתקופת פלישת נפולאון לספרד בתחילת המאה ה19 ועד העצמאות של ספרד. פרנסיסקו אינו אדיש לסביבתו הוא מבקר את האינקוויזיציה למרות מעמדו בקרב מנהיגיה. 

יום ולילה מתאר פסיפס אירועים בחיים בספרד, ניגודיות בן השפל החברתי לצד השפע הכלכלי חברתי. ציורי יום מביעים אירועים מלאי שמחת חיים ושפע של חיי אצולה לצד חושך תרתי משמע של זנות עוני וקושי של פשוטי העם.

פרנסיסקו גויה, תערוכה במוזיאון ישראל מאת רות ברונשטיין, ההמלצה שלי 106il ישראל לייף סטייל מגזין

פרנסיסקו גויה, תערוכה במוזיאון ישראל  רות ברונשטיין, ההמלצה שלי

סדרת "הקפריצ'וס"  כוללת 80 הדפסים המציגים בקורת על זוועות האינקוויזיציה, העוני והדיכוי, המתואר בסיוטים מעוררי אימה וסיוטים. פרנסיסקו גויה אומן מחאה חשוב ומעורך בתולדות האמנות, פרנסיסקו גויה השפיע על אמנים רבים, העניק השראה לאמנים אקספרסיוניסטים רבים אחריו שתארו את מלחמות העולם במהלך המאה ה20.  

העבודות בתערוכה מרתקות, מאפשרות לגעת בהיסטוריה לחוש את המרחב היצירתי של גויה בתקופתו (מלחמת ספרד צרפת) ציורי עוסקים בנושאים חברתיים כמו יחסים בין נשים לגברים, בין אדם לחברו, בין הורים לילדיהם ושחיתות בארמון המלוכה.

לתערוכה קטלוג באנגלית, מדריך קולי

התערוכה נערכת לרגל חגיגות 30 שנות יחסי קשרי חוץ ותרבות בין ישראל וספרד.

מוזיאון ישראל, ירושלים  ההמלצה שלי תערוכת פרנסיסקו גויה, הזדמנות לחוות מקרוב את התקופה בלווי הסבר בשפה העברית.

 

  , , , , , ,


One thought on “תערוכה גויה פרנסיסקו 'מדריד של יום ולילה' – אל תחמיצו, לראשונה במוזיאון ישראל.

  1. התערוכה של גויה במוזיאון ישראל היא תערוכה מאכזבת ושטוחה. יחסי הצבור שנעשה לתערוכה כלל אינם מצדיקים הגעה מיוחדת לראותה. זו תערוכה חד גונית משעממת ודלה וצפופה מאכזבת. המוצגת בחלל צר צפוף וחושפת סדרה של עבודות מעולם הנושאים המוזר של תרבות הזויה. אם יש סיבה להגיע למוזיאון הרי שהמומיה החנוטה המוצגת היא פלא בפני עצמו. שבשבילו כדאי להגיע למוזיאון. כמדוני לראשונה בישראל מומיה חנוטה שמוצגת חשופה בארון פתוח. ניתן לראות את קצות האצבעות והציפורניים ברגליים! יש מצגת וידאו נהדרת שמראה צילומי שכבות בהדמית סיטי של המומיה מדהים. רוצו לראות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *