תוכן חזותי על אלימות וניצול ילדים במשפחה, לא תישארו אדישים!

התערוכה "בית חם" עוסקת בנושא הכואב של אלימות וניצול ילדים במשפחה, מציגה את נבכי הכאב הזעקה והחולי של שולי החברה  דרך עבודותיהם של 14 אמנים ישראלים ובינלאומיים הנוגעים ישירות בנושא, בעצב חשוף ללא מסכות והנחות. 

התערוכה תוצג בגלריית המשכן בית מאירוב בחולון בין 30/8/14 – 30/6/14

אוצרת התערוכה: נורית טל-טנא

סיליה קה טונג

סיליה קה טונג

שבירת המיתוס של הבית והמשפחה כמקום בטוח עבור ילדים הפכה בשנים האחרונות לנושא רלוונטי מתמשך בחיינו. תמונות מטושטשות של הורים שטלטלו את תינוקם, סיפורים על אם מרעיבה, אב הנוגע באברים המוצנעים של ילדיו או הורה המשליך אותם מראש מגדל, הפכו לידיעות שכיחות בתוך בליל המידע בכלי התקשורת.

ל"גיבורי העלילות" אין פנים ושם. במקרה הטוב, כשהמידע סוף סוף רואה אור, המועד מאוחר מדי ופצעים לא יגלידו, אלו צלקות ומוות בנימי גופם ונשמותיהם של הילדים הרכים. לאורך ההיסטוריה התרחשו מקרי התעללות משפחתיים רבים, גילויי אריות חבויים .אלא שבעידן התקשורתי הם מדווחים לנו,וככל  שהדיווחים הולכים ומתרבים והמודעות הציבורית גוברת, חל שינוי בחשיפה לתופעה ולממדיה.

התערוכה "בית חם" אינה מנסה לבחון את סיבת קיום האלימות המשפחתית הביתית ושורשיה ואינה מפנה אצבע מאשימה כלפי ההורים , אלא מציגה עובדה קיימת , תפקידה לעורר בנו את הנושא, התערוכה מבקשת מכל אחד מאיתנו לחדד את ההכרה בקיומה המוסווה, המשותף והקיים בכלל החברה, כאשר אין תמיד אפשרות לנבא אודותיה ולסמן את גבולותיה. מה שמתבקש מאתנו הוא לפתוח עיניים אוזניים, לב וידיים למתרחש לצדנו ומסביבנו – לפעול להגיב ולא להעלים עין.

14 אמנים ישראלים ובינלאומיים יציגו בתערוכה בהם:  גד אפוטקר, דוד אמויאל, יעל בלבן, נועה בן-נון מלמד, חיה גרץ רן, מלי דה קאלו, נורית ירדן, גיא כהן, מלכא בתיה, סיליה קא טונג,  שרון רשב"ם פרופ, ד"ר אנדריי שרף, המשוררת והסופרת שֶז, שתכני שירתה עוסקים באלימות מינית ומשפחתית, וערן דוד בדינרי- מוזיקאי וסופר, אשר חווה התעללות בילדותו  ישמיע עבודת סאונד/שיר של יוצר אחד – "פעם אחת לא מזמן".

מקווה כי תערוכה זו תגרום לצביטה בלב לכל אחד מאיתנו ואולי דרך הצילום החזותי זה ייראה לנו מוחשי ואם נגרום להצלה של נפש אחת כאילו נציל עולם ומלואו, ליבי עם כל הילדים בעולם אשר לא זכו להצלה מהחברה ומשהמשפחה. תערוכה שלא תשאיר אתכם אדישים.  כמה עבודות מסמררות של הצלם דוד אמויאל על יחסים משפחתיים סמויים ומורכבים בין אב לבנו בעבודת הווידיאו "אבא ואור". היופי, האינטימיות והשקט המלווה את העבודה וכן חילופי התפקידים בין המבוגר לילד מטרידים וכמו מרמזים על אותם מקומות שבהם הבית ויחסי המשפחה הקרובים הופכים לזירת פשע חרישית.

האמנית הסינית סיליה קא טונג (Silia Ka Tung) מציגה בובות בד זעירות, תפורות בחוטים צבעונים בשילוב פייטים וחרוזים. הבובות בתערוכה, כאובייקטים של פיסול רך, הן צבעוניות וזוהרות כממתק, כאוצר, ויחד עם זאת, הן חסרות פנים, סתומות עין וללא חיוך, מוצגות בפיסוק רגליים, ולחלקן הווגינה בולטת החוצה. הבובות מייצגות, מחד, בובת משחק רכה, נעימה ומרהיבה ומאידך, הן נוגעות בסוד מסתורי ואלים.

חיה גרץ רן- תגמרי יפה בפה ציור אוביקט וטכניקה מעורבת. צלם: בועז לניר

חיה גרץ רן- תגמרי יפה בפה ציור אוביקט וטכניקה מעורבת. צלם: בועז לניר

אוצרת התערוכה נורית טל-טנא, הינה אוצרת אמנות עצמאית בגישה אקלקטית, המשלבת פרויקטים אמנותיים, תערוכות יחיד ותערוכות קבוצתיות בעלות אופי מגוון בחללי תצוגה שונים, גלריות מוזיאונים וחללים אלטרנטיביים, תוך כדי התייחסות למדיות אמנות מגוונות ובשילוב דיסציפלינות ידע שונות.

התערוכה מוקדשת לכל הילדים שהיו והינם, וקיוו ועודם מקווים לבית חם.

פתיחת התערוכה: יום שני   30/6/14 בשעה  20:00
גלריית המשכן "בית מאירוב"
רח' הרצפלד 31, חולון. טל: 03-6516851
שעות פתיחה: ג', ד', ה' 17:00-20:00; ו' ושבת 10:00-13:00

הכניסה  ללא תשלום.

 
כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *