פסטיבל קולנוע סולידריות – 2017 אקטיביזם וזכויות אדם

פסטיבל קולנוע סולידריות 2017 קולנוע אקטיביזם וזכויות אדם יערך בסינמטק ת"א 

בין התאריכים  4/5/2017-9/5/2017

פסטיבל זה מתמודד בנושאי זכויות אדם ואקטיבזם חברתי באמצעות מדיום הקולנוע, המתעד את עוולות החברה כראי לדמותה והתנהלותה. פסטיבל השואף להגביר את המודעות והפעילות האקטיבית למיגור תופעות של אפליה, קיפוח, גזענות או כיבוש בעולם.

פסטיבל הקולנוע סולידריות 2017 חרט על דגלו לקדם את השלום וזכויות האדם, להתנגד לכיבוש ולכל צורה של גזענות, אפליה וקיפוח, לחזק ערכים של דמוקרטיה, שוויון וצדק חברתי.

פסטיבל 2017, מתקיים בפעם החמישית ומסמן 50 שנה לכיבוש,  למעלה מ-20 סרטים ישראלים ובינלאומיים יציגו, רבים מהם בהקרנות בכורה בישראל, בליווי מופעים חיים, דיונים ותערוכות.

הפסטיבל מופק על ידי עמותת סולידריות ומתקיים בשיתוף סינמטק תל אביב, בצלם, נשות מחסום ווטש, גישה, רופאים לזכויות אדם, סיסו, שוברים שתיקה, מזון, פורום דו קיום בנגב, מכון גתה, פסטיבל לסרטי זכויות אדם בציריך, מורשתנו,ארגוני פליטים, ובתמיכת הקרן החדשה לישראל.

את הפסטיבל יפתח סרטם של האחים דארדן "הנערה האלמונית", שהוקרן בבכורה עולמית בפסטיבל קאן 2016.

עוד בתוכנית הבינלאומית שלושה סרטים של יוצרות ויוצרים פלסטינים על אמנות והיסטוריה, מוזיקה וכיבוש: "חומר קסום זורם לתוכי" של ג'ומאנה מנאע, "ספיד סיסטרס" של אמבר פארס, ו"יאללה אנדרגראונד" של פאריד אסלאם.

סרטים בינלאומיים נוספים הם "מדבר ריק", המספר את סיפורו של הכפר אל-עארקיב שנהרס על ידי ממשלות ישראל השונות למעלה מ-90 פעם; "כיבוש התודעה האמריקאית", המשרטט את האופן שבו פועלת ההסברה הישראלית בעיני התקשורת האמריקאית; "זוהר של התנגדות", על עהד א-תמימי, הנערה מהכפר נבי סאלח שבגיל 12 הפכה לסמל ולפנים החדשות של ההתנגדות הפלסטינית; "ג'יהאד", החוקר את הרקע החברתי והתרבותי המניע מוסלמים ומוסלמיות צעירים בבריטניה להצטרף לתנועת דאעש הרצחנית; "בחיפוש אחר מקלט", המספר על גורלם של פליטים  מבקשי מקלט ליד חופי אוסטרליה; וכן הקרנה חגיגית של העותק הדיגיטלי המשוחזר של "Z", סרטו עטור הפרסים של קוסטה גבראס.

במסגרת התכנית הישראלית יערוך הפסטיבל מחווה לבמאים ותיקים, הכוללת ארבעה סרטים: ג'אד נאמן – "הסתכלות על עכו", רם לוי – "מתרסים", יגאל בורשטיין – "מוחמד יקצור", ומוטי קירשנבאום – "רימון בעזה", שעסקו עוד בשנות השישים והשבעים בנושאים של כיבוש, נכבה ויחסי יהודים-ערבים בתוך ישראל.

עוד בתכנית הישראלית: הקרנת בכורה מאוחרת לסרטו הגנוז  של אורי ברבש "במצפון נקי – אלפא כפול", שעקב בשנת 2003 אחרי חמישה חיילי מילואים סרבני מצפון, טייסים וקצינים; "רשימות זעם" של הקולנוען והאקטיביסט ירון בן חיים, על המחאה החברתית של 2011 והפריווילגיה של המפגינים בת"א לעומת מחאתם של צעירים פלסטינים בצד האחר של החומה; שני פרויקטים של ארגון בצלם – "פרויקט הבקעה" של מתנדבות פלסטיניות המתעדות את חיי היום-יום, ו"עשור לפרויקט חמושים במצלמות", שהחל בשנת 2007; "אשת השגריר" של דינה צבי ריקליס, על מבקשת מקלט אריתריאית בדרום תל אביב; "ג'נקשן 48" של אודי אלוני על זוג צעירים אוהבים בגטו הפלסטיני בלוד ועוד.
דני וילנסקי, יוזם הפסטיבל: "בשנתיים האחרונות מתנהל מסע צנזורה וסתימת פיות נמרץ ועקשני. ביקורת הממשלה, דו-קיום, צדק חברתי, סובלנות ושלום הפכו לתכנים מסוכנים. במקומם תממן המדינה 'תרבות מטעם' והסברה; לאומנות, מיליטריזם ושנאת האחר. 

זו סכנה לתרבות, סכנה לדמוקרטיה, וסכנה לרוח האדם. אנחנו ב'קולנוע סולידריות' מאמינים שתרבות ביקורתית היא גורם מרכזי בהתפתחותה של חברה, שהיא אינה רק בידור, אלא חלק מהוויכוח הפוליטי. אנחנו מאמינים שקולנוע, צילום, אמנות ודיון יכולים להשפיע על המציאות ולהוביל לשינוי. אנחנו מאמינים שכאשר המדינה עוינת את הרוח ומדכאת את מחולליה, מצוּוִים אזרחיה לעמוד מולה. אנחנו מאמינים בכוחה של האמנות ככלי מעורר מחשבה ופעולה ליצירת מציאות צודקת יותר ועתיד טוב יותר באזורנו."

להלן סרטי הקולנוע – התכנית הבינלאומית

הנערה האלמונית The Unknown Girl בימוי: ז'אן-פייר דארדן ולוק דארדן בלגיה וצרפת 2016

Chasing Asylum בימוי: אווה אורנר אוסטרליה 2016

ג'יהאד: סיפור של האחרים בימוי: דיה חאן, בריטניה, נורבגיה 2015

זוהר של התנגדות Radiance of Résistance בימוי: ג'סי רוברטס

פלסטין 2016 ארה"ב, קטאר, בריטניה, דנמרק, קנדה 2015 Magical Substance Flows Into Me בימוי: ג'ומאנה מנאע

ספיד סיסטרס Speed Sisters בימוי: אמבר פארס

יאללה! אנדרגראונדYallah! Underground בימוי: פאריד אסלאם,צ'כיה, גרמניה, בריטניה, מצרים, קנדה, ארה"ב 2015

כיבוש התודעה האמריקאית Occupation of the American Mindבימוי: לורטה אלפר, ג'רמי ארפ, ארה"ב 2016

בימוי: קוסטה גבראס, אלג'יר וצרפת 1969

מדבר ריק בימוי: סילביה בואריני, לינדה פגנלי, איטליה, בריטניה 2016 (58 דקות, אנגלית וערבית, תרגום לאנגלית ועברית)

Empty Desert-trailer HD

התכנית הישראלית:

רשימות זעם, בימוי: ירון בן-חיים, פלסטין/ישראל 2017.

במצפון נקי – אלפא כפול, בימוי: אורי ברבש ישראל 2004

אשת השגריר, בימוי: דינה צבי ריקליס, ישראל 2016

החולמים מבבילון, בימוי: רומן שומונוב, ישראל 2016

ג'נקשן 48, בימוי: אודי אלוני, ישראל 2016

מתרסים, בימוי: רם לוי, ישראל 1969

הסתכלות על עכו, בימוי: ג'אד נאמן, ישראל 1975

מוחמד יקצור, בימוי: יגאל בורשטין, ישראל 1976

רימון בעזה, בימוי: מוטי קירשנבאום, ישראל 1970

בצלם – שני סרטים ישראל 2017 עשור לפרויקט המצלמות של בצלם, בסיום ההקרנה ייענו מתנדבי וחברי הצוות של בצלם לשאלות מהקהל.

מצלמות בבקעה בואו להכיר את הפנים שמאחורי הנתונים.

מידע מפורט אתר הפסטיבל:  http://solidarityfest.org/ ההמלצה שלי פסטיבל סולידריות 2017

 

 

 

  , ,


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *