מוזיאון ישראל מביא לנו 4 תערוכות חדשות ושונות – הצצה

לארבע תערוכות חדשות המציגות נקודות מבט שונות על המפגש שבין גוף האדם, החלל והזמן. התערוכות יוצגו במוזיאון ישראל לתקופה בת 4 חדשים

גדעון גכטמן, הודעת פטירה 1984

גדעון גכטמן, הודעת פטירה 1984

"גדעון גכטמן, 2008-1942" מחלוצי האמנות הקונספטואלית בישראל במשך 40 שנות יצירה השפיע רבות על שדה האמנות הישראלית. התערוכה מציגה עבודות של גכטמן השואפות להנציח  ולשמר את שברירות החיים, העבודות מתמקדות ביכולת האמנות

לשמר את זיכרון החיים.

התערוכה מאפשרת מבט מעמיק אל מכלול יצירתו של אחד האמנים הבולטים והמיוחדים שפעלו בישראל. יצירתו המרגשת והמצמררת של גכטמן נטועה בהקשרים ישראליים ואוניברסאליים, אישיים ורחבים,  היא מעניקה לנו פרספקטיבות מרתקות לשאלות הקיומיות המעסיקות כל אדם. פסיפס של רגעים ותחושות בין המוות לחיים .

אוצרת: איה מירון, אוצרת-משנה לאמנות ישראלית, המחלקה לאמנות ישראלית ע"ש דוד אורגלר.

————————————————————————————————————————————-

"מיקה רוטנברג: עבודות וידאו" תערוכת-יחיד ראשונה בישראל של אמנית הווידאו והמיצב.  עבודותיה מתמקדות בשימוש בגוף האישה, ייצוג בדרכים קיצוניות, סמליות ביקורתיות.

מיקה רוטנברג, Squeeze, 2010

מיקה רוטנברג, Squeeze, 2010

רוטנברג מעלה שאלות הנוגעות לתפקידה של האישה בחברה, למתח בין האדם למכונה ולמקומה של עבודת-יד בעידן  המסחרי והטכנולוגי ההופך ליותר ויותר גלובלי,

מיכה רוטנברג  מתגוררת בניו יורק מוכרת  בארה"ב בזכות עבודות  הארט וידאו המקויות שלה.

אוצר: אמיתי מנדלסון, אוצר המחלקה לאמנות ישראלית ע"ש דוד אורגלר.

———————————————————————————————————-

במרכז התערוכה כ-200 יצירות אמנות "הוצאו מהקשרם: אמנות איברי הגוף" תערוכה  הכוללת יצירות מהתקופה הפרה-היסטורית ועד ימינו ,התערוכה מתמקדת ב"גוף האדם" באברי הגוף האנושי. הצצה לעבר ההתייחסות הרב תרבותית לאיברי גוף בהיסטוריה של המין האנושי.

אברי גוף זכו לאוטונומיה ייצוגית באומנות מעבר לתפיסה האסתטית הן ביטאו תפיסות של דת פולחן אידיאולוגיה. 200 יצירות אוטונומיות של אברי גוף שונים  מכל רחבי העולם הכוללים בין היתר,  קמעות מצריים, מנחות אטרוסקית, יצירות אמנות מודרניות ועוד.

אוצרת: טניה סירקוביץ, אוצרת ומנהלת המחלקה להדפסים ורישומים ע"ש מיכאל ברומברג.

בין העבודות המוצגות :

 מרסל דושן

מרסל דושן

 עבודתו של מרסל דושאן "נא לגעת" משנת 1947. בעבודה זו יצר דושאן שד של אישה  על כריכת  הקטלוג של תערוכת הסוריאליזם שהוצגה בפאריז…

עבודתו של הפסל הצרפתי, אוגוסט רודן, "איריס, שליחת האלים", משנת 1890 המעתיקה את הגוף הנשי בתנועה גמישה ללא הראש והידיים.

עבודות המיצגות את מנהג ה"אקס ווטו" בנצרות -הצגת פסל של חלק מגוף לאות זיכרון,  או לאות תודה מנחות במקדשים ובאתרי עלייה לרגל לאחר ריפוי והצלה או בקשת ריפוי ממחלה, אשר בגינו המאמין מבקש את ההתערבות האלוהית.

——————————————————————————————————————————————–

"יומן אבק: אמנות ישראלית עכשווית" מציגה 15 עבודות של אמנים ישראליים, התערוכה מתמקדת ב"זמן" , האבק הינו חומר הגלם להתבוננות על חלוף הזמן ,אבק מקומי של אובך, חול ועפר הבנייה הבלתי פוסקת, תהליכי שחיקה.

ענן אבק מסתנן אל מחשבתם של אמנים ישראלים בני-זמננו ונוכח ביצירתם כחומר, כדימוי או כמשל.

האבק כחומר פולשני משמש את האמנים כמוקד ייצוג אחר סוגית הנצחיות, הזמן ההולך ואוזל, יצירה והתכלות, נוכחות והעדר. בתערוכה מוצגות כ- 45 עבודות מהעשור האחרון, בטכניקות של ציור, צילום, ווידיאו ומיצב.

בין העבודות:

אירית חמו, מלון שולמית חיפה, 2012  

גל וינשטיין, ענן אבק, 2009    ועוד רבים 

האוצרת האורחת: תמר מנור-פרידמן הינה זוכת פרס האוצר לשנת 2013 מטעם משרד התרבות והספורט.

מנויים ומנויות יקרים 

 ה"המלצה שלי" יש לכם סיבה נפלאה לבקר במוזיאון ישראל בירושלים,   שלכם רות  
2 thoughts on “מוזיאון ישראל מביא לנו 4 תערוכות חדשות ושונות – הצצה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *