מהי מוזיקה ישראלית?

מהי מוזיקה ישראלית?

 

מהי מוזיקה ישראלית?

עשרות מנהלי פסטיבלים, סוכנים, בוקרים, נציגי חברות תקליטים ואנשי תעשיית המוזיקה מרחבי העולם, פקדו בשבוע שעבר את הביתן הישראלי, שייצג 20 מוזיקאים והרכבים שונים.

יריד החשיפה womex -World music expose הוא בעצם סוג של וועידה עולמית, בה מתכנסים כולם תחת קטגוריית "מוזיקת העולם" (מוזיקה מהעולם). אנשים מתעשיית המוזיקה, מוזיקאים ומוזיקאיות, הרכבים, מנהלי פסטיבלים, סוכנים, אנשי תקשורת, כולם מגיעים במטרה למנף שיתופי פעולה ולהאזין למוזיקה חדשה מרחבי העולם.

תחת המטרייה של 'מוזיקה מהעולם', בזמן שמעל ל 70- מדינות מציגות את המוזיקאים שלהן, דווקא אז כה ניכר וברור, בוודאי בכפר הגלובאלי כיום, עד כמה הגבולות הלאומיים הן עניין של סמנטיקה.

תרבויות העולם שזורות זו בזו, מושפעות ומשפיעות, ובמקרה של ישראל, מאוד קשה עדיין להגדיר מהי מוזיקה ישראלית. האזנה והכרות עם ההרכבים והמוזיקאים מהז'אנר בביתן החגיגי של ישראל- MUSIC FROM ISRAEL, ממחישה את השפע התרבותי ממנו ניזונים הרכבים מישראל. ההשפעות רב גוניות וחולשות כמעט על כל יבשת בעולם: מדינות הבלקן, אפריקה, המזרח התיכון, אנדלוסיה, מזרח אירופה ועוד. 

הנה הצצה למפגש שהתקיים בביתן האיראני. תגובת נספח התרבות האיראני לשיר הנושא מתוך פס הקול של הסרט שזכה בחמישה פרסי אופיר, 'באבא ג'ון'

השפע התרבותי והמוזיקאלי בישראל: סופי צדקה והבלאדים, זהר פרסקו, הדר מעוז, גולזה, אנסמבל יאמה ועוד.

 

 

התארגנות עצמאית של מוזיקאים כדבר הבא של תעשיית המוזיקה

לראשונה השנה, חברו משרד החוץ, התרבות וגורמים מהמגזר העסקי (קרן דליה ואלי הורוביץ, רשת יוחננוף) ותרמו להתאגדות הגדולה והעצמאית של מוזיקאים מישראל, בז'אנר מוזיקת העולם, מיוזיק פורט ישראל. עמותת מיוזיק פורט ישראל, קמה במטרה להרחיב את מעגל החשיפה והפרנסה של מוזיקאים, ולקדם אותם ברמה הבינלאומית. מיוזיק פורט, כשמה היא, מסבירים נציגי העמותה, מקדמת מוזיקאים עצמאיים שעובדים ללא סוכן, אל עבר במות בינלאומיות, על מנת שיוכלו להרחיב את מעגל החשיפה שלהם.

בעידן שבו כוחן של חברות התקליטים הולך ופוחת, הופעות חיות הן המקור העיקרי לתגמול עבור מוזיקאים. בוודאי עבור המוזיקאים מישראל, שפועלים בזירה קטנה אך עשירה בפעילות. התארגנות עצמאית מסוג זה, מהווה אבן שואבת עבור בוקרים, סוכנים ומנהלי פסטיבלים שמבקשים להזמין אליהם הרכבים לטורים ושיתופי פעולה, בהתקשרות ישירה וללא מתווכים. אוליבר שילר, נציג חברה בינלאומית שיש לה מעל ל 35 בסיסים ברחבי העולם, אמר לי שהתארגנות שלנו מישראל, היא הדבר הבא. DigitalVertrieb חברה שזיהתה כבר לפני שנים את יתרונות העולם הדיגיטאלי, מציעה לאמנים ולהרכבים שירות של קידום דיגיטאלי עשיר וישיר, שחושף את הפרויקטים המוזיקאליים שלהם, לרבות סינגלים ואלבומים באתרים ופלטפורמות אינטרנטיות ברחבי העולם. נראה, אולי יקום בסיס שכזה גם בישראל.

ומה באשר לשגרירות ישראלית ברחבי הגלובוס? כדאי ורצוי להשקיע ולהראות את המפעל המוזיקאלי הרב גוני של הרכבים מישראל. הפרויקטים המוזיקאליים מישראל מדגישים עד כמה המרחב בישראל הוא בינלאומי וראוי לחשיפה ענפה בכל פלפורמה ומרחב כמו זה שמציע יריד החשיפה וומקס.

 

 

  , , , , , , , , , , , ,


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *