שטוחלה חיטה מלאה

מדוע חשוב לשלב דגנים מלאים בתזונה היומית של ילדינו?

כולנו מודעים על החשיבות הרבה של אורח חיים בריא,  רובנו דואגים לתזונה בריאה לילדינו , בעיקר אנו מחליטים להקפיד על תזונה בריאה, אך הרבה יותר קל להחליט מאשר באמת לעשות זאת נכון, ולהצליח לתת לילדינו את התזונה הבריאה ביותר. כתבה זו מנסה להפוך את התאוריה למעשה. אפשר לאכול דגנים מלאים בכל בית – ואפילו ליהנות מזה.

בעצם מהם דגנים מלאים? חיטה, שייכת למשפחת הדגניים (יחד עם אחיותיה שיבולת השועל והשעורה, למשל). כל גרגר חיטה מורכב משלושה חלקים עיקריים: אנדוספרם, נבט וקליפה. האנדוספרם-גרגרי עמילן עטופים בחלבון. הנבט -מכיל את רוב השומן בגרגר, ועשיר במינרלים ובנוגדי חמצון המסייעים בהגנה על תאי הגוף. הקליפה- ממנה מפיקים סובין. הקליפה עשירה בחלבון, בסיבים תזונתיים ובמינרלים.

חיטה מלאה היא למעשה גרגרי חיטה שלא הוסרו מהם הקליפה והנבט בתהליך העיבוד. הם מכילים שפע של רכיבים תזונתיים חשובים כמו:  חלבון, סיבים תזונתיים המסייעים לעיכול ותורמים לאיזון רמות הסוכר והכולסטרול בדם, ויטמינים מקבוצה B, מגנזיום וכן נוגדי חמצון, כל אלו מסייעים לגוף לנטרל פעילות הרסנית של רדיקלים חופשיים.

דגנים מעובדים, הם דגנים שהוסרו מהם הסובין והנבט כדי להעניק להם מרקם מעודן יותר וחיי מדף ארוכים יותר. הדגנים המעובדים מכילים רק את שכבת האנדוספרם, ולכן ערכם התזונתי נמוך יחסית לדגנים מלאים.

דגנים מלאים : אוכלים פחות, שבעים יותר!

מסתבר כי לאכילת דגנים מלאים השפעה חיובית על הבריאות. מחקרים רבים הראו כי אכילת דגנים מלאים מפחיתה אל הסיכון לחלות בטרשת עורקים, מחלות לב, סוכרת, יתר לחץ דם, שבץ, השמנה וסוגי סרטן שונים.

מלבד שלל המרכיבים הטובים שלהם אכילתם מסייעת לשמור על רמת האנרגיה לאורך זמן רב יותר, בזכות הפחמימות שמתפרקות לאט יותר בגוף. הדגנים המלאים מסייעים בשמירה על תפקודו התקין של הגוף, בזכות הוויטמינים והמינרלים, ועוזרים לפעילות תקינה של מערכת העיכול.

מחקר שנערך באוניברסיטת אוקספורד בבריטניה מצא כי ילדים שאוכלים דגנים מלאים נהנים מתחושת שובע ממושכת יותר לעומת ילדים שאוכלים דגנים מעובדים.  מומלץ כי לפחות מחצית מכמות הדגנים היומית תהיה דגנים מלאים.

משתפים את הילדים בהכנת ארוחה בריאה

 איך בכל זאת ממצליחים להתרגל לאכול מוצרים מחיטה מלאה ? ראשית, התחילו בתהליך הדרגתי של המעבר ואל תשנו את כל המטבח בבת אחת. מומלץ לשנות את התפריט באופן הדרגתי, ולהכניס מדי שבוע סוג מזון חדש אחד לתפריט. כך הילדים יוכלו להתרגל לטעם של המזון החדש. לדוגמא:  בשבוע הראשון החליפו את הלחם ללחם מקמח מלא, אחר כך החליפו את החטיף .

כדאי להכין יחד עם הילדים מזונות מדגנים מלאים, כי השתתפות חוויתית  בקנייתה ובהכנה מניעה לאכילה והנאה מזמן איכות.

אל תכריחו את הילדים לאכול דגנים מלאים, המשיכו להגיש להם את המזון מבלי להתייאש. לעתים נדרשות עד עשר חשיפות למזון חדש עד שהילד מסכים לטעום אותו. כדי להפוך את האוכל למפתה יותר, זכרו שאתם, ההורים, מהווים דמות לחיקוי עבור ילדיכם. מחקרים הראו שילדים מפתחים הרגלי אכילה דומים לאלה של הוריהם, ולכן קחו אחריות ושלבו דגנים מלאים גם בתפריט היומי שלכם. הילדים ילמדו מכם ויהפכו זאת להרגל.

כדאי לשלב דגנים מלאים בכל הארוחות, למשל כריך מחיטה מלאה לארוחת הבוקר, פסטה מחיטה מלאה בארוחת הצהריים ופיצות קטנות על פרוסות לחם מלא או על רבעי פיתה מקמח מלא לארוחת הערב. אפשר לשלב את הדגנים המלאים גם בארוחות אחר הצהריים, שלהן תפקיד חשוב בשמירה על תחושת השובע ובאספקת אנרגיות חיוניות. דוגמה לארוחת ארבע המשלבת חיטה מלאה שילדים אוהבים היא טבעות בייגלה שטוחות מחיטה מלאה, שניתן לטבול בממרח לפי העדפת הילד – גבינה לבנה, טחינה או אבוקדו.

* מידע זה, מובא אליכם מנויי 106il באדיבות התזונאית שרית עטיה, דיאטנית קלינית ויועצת התזונה של מאיר בייגל.

  , , , ,


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *