רביע. צילום: אייל הירש

לראשונה בחיפה, פסטיבל מחול פרינג'

מופעי מחול, סרטים דוקומנטרים על מחול ויוצריהם וסדנת גאגא 25.5.14 – 26.5.14 לראשונה בחיפה תקיים חברת אתו"ס (החברה לאמנות, תרבות וספורט) בשיתוף עמותת הכוריאוגרפים

"פסטיבל מחול פרינג'" שיהפוך למסורת קבועה מידי שנה. הפסטיבל אשר יכלול מופעי מחול של מיטב להקות המחול בארץ, סרטים דוקומנטרים בנושא מחול וסדנת גאגא, שפת התנועה שפיתח אוהד נהרין. הארועים יתקיימו באולם רפופורט, בית הכט ובסינמטק חיפה

סיפורי זוגיות. צילום: גדי דגון

סיפורי זוגיות. צילום: גדי דגון

במהלך ימי הפסטיבל יעלה עידו תדמור שני דואטים המציגים סיפורי זוגיות שהזמן הותיר בהם את אותותיו, להקת המחול של אורלי פורטל תופיע עם היצירה "רביע", מופע מחול שנוצר בהשראת רביע אל אדוויה, מיסטיקנית סופית מהמאה ה-8,  הלל קוגן  יעלה את יצירתו העוסקת בדו-קיום "אוהבים ערבים", דפי אלטבב ביצירתה "ואף על פי כן"  ודואט מתוך היצירה "מוצארט 10" של להקת קמע .

בנוסף למופעי המחול יוקרנו 3 סרטים דוקומנטרים. סרטו של תומר הימן על עבודתו של אוהד נהרין "Out of Focus" במסגרתו יוקרן קטע מסרטם החדש של האחים הימן "מיסטר גאגא", סרט על יצירתו של מוריס בז'אר "בולרו" וסרטו של עפר ינוב "פלטשקעס", העוקב אחר חמש נשים אינטליגנטיות ורב גוניות בגיל שבעים-שמונים פלוס, המנסות בהנחיית הכוריאוגרפית גלית ליס, להעלות מופע מחול מקצועי ללא פשרות בשם "גילה" העוסק בתהליך ההזדקנות וביחס החברה אליו.

לקהל הרחב תינתן גם הזדמנות להשתתף בסדנת גאגא בה ייחשפו לשפת התנועה שפיתח אוהד נהרין.

לטובת המבקרים, לתפאורת המקום תוצג תערוכת צילומים על אנה סוקולוב, רקדנית, מורה וכוריאוגרפית יהודיה אמריקאית אשר בישראל הקימה את התיאטרון הלירי שבמסגרתו הועלו ארבע תכניות וכן תערוכת צילומים של אייל הירש על המחול האתני.

את הפסטיבל יפתח הסרט "בולרו – מוריס בז'אר", סרט דוקומנטרי על יצירתו של הכוריאוגרף הצרפתי מוריס בז'אר שהינה ריקוד פיתוי פרובוקטיבי המתרחש על במה עגולה ומוגבהת, המדמה זירת שוורים. הדרמה על הבמה מתעצמת עם התגברות המוסיקה שהלחין מוריס ראוול, עד שהיא מגיעה לשיאה. ברגע השיא מתפרקים ומשתחררים התשוקה והמתח המיני שהצטברו, ויחד איתם קורסים הרקדנים לרצפה באפיסת כוחות.

במקור יצר בז'אר את הבולרו שלו לסולנית הרוקדת לעיני להקת גברים המתבוננים בה בערגה.

במפגש זה יוצגו ארבע גרסאות: שתיים נשיות בביצוע הרקדניות האגדיות מאיה פליצסקיה וסילבי גיים, ושתיים גבריות בביצוע חורחה דון וניקולא לה ריש המבריקים.

מוריס בז'אר החל את דרכו בבלט האופרה של מרסיי, ולאחר מכן רקד בפריז ובלונדון. בבריסל הוא ייסד את "בלט המאה העשרים" שהייתה לאחת הלהקות היותר פופולאריות בתקופתה. בישראל הופיעה הלהקה עם יצירתו המפורסמת של בז'אר פולחן האביב.

יום א' 25.5.14 בשעה 17:00 – סינמטק חיפה מחיר כרטיס: 25 ₪ בלבד

סדנת גאגא. צילום: גדי דגון

סדנת גאגא. צילום: גדי דגון

במקביל תתקיים סדנת גאגא/אנשים, שפת התנועה שפיתח אוהד נהרין, המציעה דרך לחזק את הגוף, לשכלל את הגמישות, הזריזות, היעילות ולהעיר את החושים והדמיון.

גאגא מפתחת מודעות לחולשות גופניות, מעירה מקומות מנוונים, חושפת את הקיבועים הפיזיים ומציעה דרכים לביטולם.

העבודה משכללת את התנועה האינסטינקטיבית ומחברת את החלטות התנועה המודעת.

גאגא מאפשרת חוויה של חופש ותענוג בדרך פשוטה, במרחב נעים, בבגדים נוחים ובליווי מוסיקה, כל אחד לעצמו ועם אחרים.

יום א' 25.5.14 בשעה 17:00 – אולם בית הכט, מחיר כרטיס: 35 ₪ 

סרט האחים היימן. צילום: גדי דגון

סרט האחים היימן. צילום: גדי דגון

סרט נוסף שיוקרן באותו יום Out of Focus הינו סרטו של הבמאי תומר הימן אשר מתעד את תהליכי היצירה של הכוריאוגרף אוהד נהרין במהלך שבוע ימים בסטודיו בניו-יורק עם להקת המחול הבינלאומית "סידרלייק". במהלך הסרט נחשפת דמותו המורכבת של נהרין שמשתף באופן אינטימי את היימן בתהליך העבודה הסיזיפי שמאפיין את עולם המחול בתוכו הוא פועל למעלה מעשרים שנה.

יום א' 25.5.14 בשעה 19:00 – סינמטק חיפה מחיר כרטיס: 25 ₪

את היום הראשון יחתום מופע המחול "רביע" של להקת מחול אורלי פורטל.

רביע (משמעות המלה בערבית – אביב) הוא מופע מחול שנוצר בהשראת רביע אל אדוויה, מיסטיקנית סופית מהמאה ה-8, שבאהבה חמלה ופשטות מעשיה היוותה את ניצני התפיסה הסופית.

המופע מורכב משני חלקים. בחלקו הראשון מוצגים שני היבטים לאהבה – היבט רוחני והיבט פולקלורי והחלק השני הוא יצירה שהיא הדרן לאהבה.

ההיבט הרוחני המופע מבוסס על מוזיקה פרסית סופית המוקדשת לשיריו של גלאל אל-דין אל-רומי גדול המשוררים המיסטיים במאה ה13 שבזכות תורתו והשפעתו נמזגו המוזיקה והריקוד זה בזה ויצרו יחידה הומוגנית שאינה ניתנת לחלוקה. היצירה שואבת השראתה משיריו של רומי לאהבה אקסטטית ולאחדות אלוהית, לנוכח חוויות של דואליות וקונפליקט.
ההיבט הפולקלורי אינטרפטציה פולקלורית לעומק ולרוחניות שהיו בחלק הראשון, ומעבר לארציות ולשבטיות, שמאפשרת בסיס איתן לגופה של הרוקדת והמנגנת, חגיגה ושמחת האהבה. הכוריאוגרפיה היא בהשראת טקס איסלמי אינדונזי מסורתי שבוצע ע"י גברים היושבים על הארץ במעגל ושרים ומתופפים ורוקדים בתנועות ידיים קצביות ודרך מילות השיר הם משמרים את אמונתם באלוהים. במופע, ניתנת תשובה נשית לגרסה הגברית המקורית.

בחלקו השני של הערב יעלה המופע "הדרן לאהבה – "הדי רביע" (האביב הזה) דואט לשירו של הזמר ונגן העוד, פריד אל אטרש. שתי נשים רוקדות אהבה וגעגוע. הן מבטאות בגופן את ההשתוקקות לחיבור חושני ואת הגעגוע לאהוב שהלך. קולו של הזמר ונגינתו, מסמלות את ההזמנה לחוויה חושנית.

כוריאוגרפיה: אורלי פורטל רקדניות: שלומית יוסף, מאיה ביתן, אלה גרינבאום, עדי אלרון, ענבל עמר, יעל מבור, רוני שחר, ליאת יפרח, אורלי פורטל עיצוב תלבושות: רקפת לוי תאורה: תמר אור

יום א' 25.5.14 בשעה 21:00 – אולם רפופורט מחיר כרטיס: 40 ₪

סרטו של עפר ינוב "פלטשקעס" פותח את היום השני של הפסטיבל.

פלטשקעס (זרועות נפולות בייידיש) עוקב אחרי חנה, רינה, רות, תלמה ומרים, חמש נשים אינטליגנטיות ורב גוניות בגיל שבעים-שמונים פלוס, המנסות בהנחיית הכוריאוגרפית גלית ליס, להעלות מופע מחול מקצועי ללא פשרות בשם "גילה" העוסק בתהליך ההזדקנות וביחס החברה אליו. במהלך שנה של חזרות מפרכות עוברת כל אחת מהן תהליך שונה ומיוחד. אמנות הריקוד מעמידה בפני כל אחת מהגיבורות אתגרים של גוף, נפש ותודעה, שאינם קלים בכל גיל ועוד יותר מכך בגילן. תוך מאבק אישי לא פשוט אל מול הקשיים, ברגעים של דמע וצחוק, כישלונות והצלחות, נפרש פורטרט כנה, מרגש ואינטימי של נשים מיוחדות העוברות חווית הזדקנות ייחודית ומלאת חיים.

בימוי וצילום: עפר ינוב הפקה: ענת קנדל, עפר ינוב חברת הפקה: פנס בודד הפקות תסריט: עפר ינוב, יוסף גרינפלד עריכה: יסמין נובק פסקול: יוסי אפלבאום מוזיקה: רן בגנו. יום ב' 26.5.14 בשעה 17:00 – סינמטק חיפה מחיר כרטיס: 25 ₪

"סיפורי זוגיות" – עידו תדמור ואלוירה פיורון שני דואטים בין גבר לאישה, המציגים סיפורי זוגיות מזוויות מבט שונות, במצבי צבירה מגוונים, עם בשלות ארוכת שנים שהזמן הותיר בהן את אותותיו.

'Engage' כוריאוגרפיה: עידו תדמור מוסיקה: שופן, ורדי, אמריקן ביוטי, ליאו פרה רקדנים: אלווירה פיורון, עידו תדמור 

'Rust' כוריאוגרפיה משותפת: רייצ'ל ארדוס, עידו תדמור מוסיקה: 'something stupid' – פרנק וננסי סינטרה רקדנים: אלווירה פיורון, עידו תדמור יום ב' 26.5.14 בשעה 19:00 – אולם רפופורט מחיר כרטיס: 40 ₪  את הפסטיבל יחתום מופע המחול "תיבת נח – זוגות זוגות"

"אוהבים ערבים" – מפגש הומוריסטי בין רקדן ערבי ישראלי לכוריאוגרף יהודי ישראלי, המבקש ליצור יצירת מחול העוסקת בדו-קיום, זהות לאומית וחומוס.

דואט של הכוריאוגרף הלל קוגן בבצוע הלל קוגן ועדי בוטרוס בה, הלל קוגן בפתיח מספר פרטים ביוגרפים על השקפתו הפוליטית , אזור מגוריו בדרום תל אביב לצד אריתראים מוסלמים. היצירה מביעה את שאיפתם של ישראלים רבים הן יהודים הן ערבים לחיות בדו קיום ולשאוף לשווין מלא בכל רבדי האוכלוסיה בחברה הישראלית.בתחילת המפגש של השניים הם מציירים אחד על השני סמלי זהות לאומיים. על הלל היהודי צוייר על חולצתו מגן דוד ועל עדי הערבי במצחו סמל חצי סער (כפי שמופיע על צריחי מסגדים).מבחינה מוסיקלית שירים ולחנים רבים נכתבו בהשפעת המוסיקה הערבית בלי לדעת שמקורם בתרבות הערבית.המוסיקה משלבת בין התרבויות  ממערב ו.א. מוצארט וממזרח קאזם אל סאהר.כוריאוגרפיה: הלל קוגן, ביצוע: עדי בוטרוס, הלל קוגן, מוסיקה: מוצארט, קאזם אל סאהר, תלבושות: הלל קוגן, תאורה: אורי רובינשטיין.

"ואף על פי כן" – יצירת מחול של דפי אלטבב בשילוב קונצרט של ניקו הפקנשייד ניקו הפקנשייד בהופעה חיה של מבחר שירים שנוצרו במקור עבור מחול, תיאטרון או קולנוע משתף פעולה עם יצירת המחול של דפי אלטבב הבודקת את המורכבות במערכת יחסים, קירבה, ריחוק, מגע המשמשים בערבוביה והשכבות מתקלפות עד לבשר הגלוי.כוריאוגרפיה: דפי אלטבב, רקדנים שותפים ליצירה: אוליביה קורט מסה, יוחאי גנתון, מוסיקה: מיקי פטיש, ניקו הפקנשייד ורותם בר אור-האנג'לסיס, תלבושות: רון גלייט.

דואט מתוך "מוצארט 10" – להקת המחול קמע דואט אהבה של שני גברים , יצירתו של המנהל האמנותי והכוריאוגרף תמיר גינץ המקבלת פרשנות חדשה לצלילי המוזיקה הקסומה של מוצארט ויוצרת פסיפס מהפנט. כוריאוגרפיה: תמיר גינץ מוזיקה: מוצארט עיצוב תלבושות: דניאלה שפירא עיצוב תפאורה: שי יהודאי תאורה: שי יהודאי רקדנים:שלומי מיארה, אלדר אלגרב יום ב' 26.5.14 בשעה 21:00 – אולם רפופורט. מחיר כרטיס: 40 ₪  

למידע ופרטים נוספים; אתו"ס, 04-8338888 או באתר; www.ethos.co.il

  , , , , ,


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *