זאב ז'בוטינסקי,מצב האומה ב'

זאב ז'בוטינסקי, מצב האומה ב'

כתביו של ז'בוטינסקי, ובעיקר הספר 'מצב האומה ב' מתייחס למכלול חיי היהודים ברוסיה בשנים 1905-1912.

זאב ז'בוטינסקי, ההוגה הציוני המקורי, הפורה, הבולט והמוערך. מנהיג וראש בית"ר,  סופר, משורר, מתרגם, עיתונאי ומחזאי, הותיר אחריו רבבות דפים כתובים – מאמרים ומסות, סיפורים ושירים, הרצאות ונאומים, מחזות ואיגרות.

 בכרך החדש, מכתבי ז'בוטינסקי "מצב האומה ב" מתאר זאב ז'בוטינסקי את מצב היהודים בסלונים ובחוגים הספרותיים בסנט פטרבורג וברוסיה. ז'בוטינסקי שנולד וחי ברוסיה, כתב ספרים ומחזות בשפת מולדתו הרוסית, ינק את התרבות הרוסית בחיו, וניסה לחדור לשורות העילית הספרותית ברוסיה. הספר מציג את מערכת היחסים המורכבת בין היהודים הרוסים לחוגי האקדמיה הספרות והתרבות הרוסית.

זאב ז'בוטינסקי,מצב האומה ב'

זאב ז'בוטינסקי,מצב האומה ב'  jabotinsky-w.org

בשנת 1909 הסיק ז'בוטינסקי שהאנטישמיות ברוסיה היא לא נחלת ההדיוטות של החלק הנבער, כפי שהאמין קודם, אלא קימת בתוך חוגי התרבות והאינטליגנציה הרוסית בעצמה. הבנה מטלטלת עבורו.
בכרך החדש והשישי בסדרת כתבי ז'בוטינסקי החדשה "מצב האומה ב" מופיעים ארבעת המאמרים שכתב  ז'בוטינסקי בעיתונים היהודים בשפה הרוסית במארס ואפריל 1909, מאמרים שחושפים את הבנתו כי קימת התייחסות מפלה כלפי היהודים.
מאמרים אלו נכתבו בעקבות מפגש של סופרים ואנשי רוח בסלון הספרותי של השחקן הנודע אז חודאטוב. במפגש זה קרא הסופר והמחזאי שלום אש ממחזהו החדש "דם כחול" שעמד לעלות על בימת התאטרון. הסופר הרוסי ייבגני צ'יריקוב, שנחשב כפילושמי, טען במפגש כי היהודים לא מבינים את החיים הרוסיים במלואם ולכן גם אינם מסוגלים לתרום לספרות הרוסית. במאמר "תקרית צ'יריקוב" , ז'בוטינסקי יוצא נגד צ'יריקוב ואנשי רוח רוסים נוספים שיצרו "אנטישמיות תרבותית" ומובילים להדרת היהודים מן התרבות.

מכון ז'בוטינסקי בישראל ומרכז מורשת מנחם בגין מוציאים לאור מזה מספר שנים, במסגרת פרויקט משותף, מהדורה מדעית מחודשת של כתביו האידאולוגיים של ז'בוטינסקי, ערוכים לפי נושאים בצורה כרונולוגית.

למידע נוסף, ולרכישת כל הספרים שיצאו לאור:  jabotinsky-w.org   

לרכישת הכרכים: לאומיות ליברלית א, ארץ ישראל א, ארץ ישראל ב, היהודים והמלחמה, מצב האומה א, מצב האומה ב, עברית: שפה, תרבות, חינוך. בשלבי עריכה מתקדמים נמצאים מספר כרכים וביניהם הציונות הצבאית א. מתוכננים לצאת כ-30 כרכים.

 jabotinsky-w.org 

מחיר לצרכן: כ 50 ש"ח   

 

 

  , , , , , ,


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *