יותר מרק בגד… בואו לתערוכת שפת הלבוש "ארון הבגדים היהודי"

שפת הלבוש – DRESS CODES

תערוכת הדגל לשנת 2014 של מוזיאון ישראל

ימים ושעות פתיחהא', ב', ד', ה', שבתות וחגים  17:00-10:00, 

ג' 21:00-16:00, ווערבי חג 14:00-10:00  שדרות רופין 17, ירושלים  טלפון 02-6708811

שמלת כלה מבגדד

שמלת כלה מבגדד

תערוכה מרשימה ומרגשת נפתחה במוזיאון ישראל בירושלים, "ארון הבגדים היהודי" תערוכה המעניקה מבט רב תרבותי על אופנות הלבוש של קהילות ישראל ברחבי העולם

מכל קצוות תבל מניו יורק ועד בגדד, משוודיה ועד מרוקו… הזדמנות נדירה לראות את התלבושות ההיסטוריות שמעניקות השראה או שעתוק למעצבי האפנה בכל העולם.

התלבושות שמשפיעות עד היום על עולם האפנה .

מוזיאון ישראל בירושלים מציג מחודש מרץ תערוכה חדשה  "שפת הלבוש": ארון הבגדים היהודי".  בתערוכה מוצגים למעלה מ- 100 בגדים ופריטי לבוש, מראשית המאה ה-19 ועד המאה ה-20, תלבושות מכל רחבי העולם. אוסף נדיר של שמלות, חליפות, בגדי חתן וכלה, בגדי ילדים והלבשה תחתונה, המאפשרים הצצה לתרבותם העשירה של יהודים בקהילות שונות ולהתפתחות אופנות לבוש שונות בארצות רבות.

מוזיאון ישראל בחר לפתוח השנה תערוכה על לבוש מהעידן הקדם מודרני, תערוכה זו מעניקה מבט השוואתי חובק עולם.  תערוכה גדולה זו מראה כיצד הבגד מהווה עולם תרבותי עשיר המעביר מידע על הזהות והסטטוס של הלובש על חיי הפרט, החברה, הפוליטיקה והכלכלה. הבגדים חושפים עולם מיוחד של צבעוניות, כיסוי וגילוי, מרקמים עשירים ומגוונים, מפתיע לגלות עד כמה כל אלה משמשים מקור השראה למעצבי אופנה מכל העולם עד היום. כמו שמלות כלה לבנות או בגדי תחרה ועוד בין הפריטים הנדירים ניתן למצוא חצאיות ייחודיות אשר עוצבו באיראן בהשראת לבוש רקדניות הבלט הפריזאיות (הטוטו), פריטי הלבשה תחתונה לנשים מבוכרה שנתפרו בשפע של צבעים ודוגמאות נועזות, שמלת כלה לבנה אשר הושפעה משמלת החתונה של המלכה ויקטוריה, וגלימת הרב הראשי בתורכיה אשר עיצובה נקבע על ידי הממשל  העותמני בעלת השראה ודמיון לגלימת הרב הראשי הספרדי בישראל עד ימינו. לצדם מוצגים איזאר מבגדד משולב ברעלה אשר נארג בידי מנשה יצחק סעאתגדול האורגים בבגדד, ומערכת לבוש כלה מתוניס
הכוללת מכנסיים בהיקף של כ-3 מטרים שנועדו לכלות אשר משפחתן עודדה אותן להפריז באכילה לקראת חתונתן כסמל של בריאות ועושר.

בד בבד מוצג סיפורם האישי של חלק מן הפריטים: בגד שנועד להגן על הילד שלבש אותו מפני מחלה, שמלת יולדת שליוותה את האישה במהלך אירועים בחייה עד אשר בסופו של דבר הפכה לתכריכיה של האישה וסיפורים מרגשים רבים המאפשרים לנו היכרות כמעט "אישית" עם האנשים שלבשו את הבגדים הללו ,מעוררי נוסטלגיה או קונוטציה לארץ המוצא של קרובינו .

אוצרת התערוכה אפרת אסף-שפירא, אוצרת אחראית: דייזי רקח-ג'יברה, האגף לאמנות ותרבות יהודית במוזיאון ישראל

התערוכה החלה במרץ 2014  למשך ששה חודשים. עבורנו חובבי האמנות ביקור במוזיאון ישראל זו תמיד חוויה מרגשת ,אך תערוכה זו היא חובה לכולם לא רק לחובבי אמנות, גם למתעניינים בהיסטוריה ,סוציולוגיה ,תרבות ,אפנה ,עיצוב אסתטיקה ויופי .

רות ברונשטיין עבור מנויי 106il

  ,


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *