האוקיינוס שבינינו

האוקיינוס שבינינו

האוקיינוס שבינינו 

סרט מז'אנר: דרמה, בריטניה, 101 דקות

מתאריך 12/7/2018 בבתי הקולנוע ברחבי הארץ

הפצה בישראל רד קייפ

תקציר: סיפור אמיתי, יוצא דופן, על דונלד קרואוהרסט (זוכה האוסקר קולין פירת') שיצא למסע בים, לראשונה בעולם. משאיר את אשתו (זוכת האוסקר רייצ'ל וייס)לבד, נאבקת מאחור לשמור על שלמות המשפחה, האהבה בין שני האוקיינוסים. ג'יימס מארש, מביים את סיפורו של קרואוהרסט, ימאי חובב המחליט להתחרות במרוץ יוקרתי, להקפת כדור הארץ בסירה. דונלד מסכן את שמו, הקריירה, העסק ובית משפחתו כדי לרדוף אחר החלום. במהרה אשתו וילדיו מוצאים עצמם מול הדי התקשורת, סלאב, כגיבור לאומי. אט אט הם מגלים שהתהילה יכולה להיות חמקמקה ולעיתים אכזרית. אך האהבה לעולם תהיה חסינה.

האוקיינוס שבינינו, סרט המלצת השבוע, בעיתוי מושלם, למצב החברתי שמלווה אותנו במיוחד השבוע. התרבות בה אנו חיים היום מעודדת אותנו להגיע מעבר ליכולות שלנו. הרצון לתהילה, הון כלכלי, והצלחה נראה כל כך קרוב. זה סיפור על אדם שחולם להגיע רחוק, אך מוצא את עצמו לכוד בשקר לבן ובמסע נפשי כבד. כל אחד מאתנו קצת מגזים, אבל כאן זה סיפור של הגזמה יוצאת דופן. משום כך זה סיפור עם דרמה מרתקת ומוסר השכל. הסיפור מאד אנושי, קרואוהרסט( השחקן הראשי) אדם שאפשר לאהוב, להבין ולהזדהות. באהבתו לאשתו ברצון להגשים חלום ותהילה לצד אי יכולתו לוותר, בעיקר לוותר לעצמו להיכשל. תסריט נפלא, מלא אנושיות ועומק מחשבתי.

השיא של הסרט, הנאום שנושאת רייצ'ל וייס (השחקנית הראשית)לעיתונאים ולתקשורת, בסצנת הסיום. תוכנו מהדהד ומטלטל.

הסרט מציג הלכה למעשה, את יכולתה של התקשורת לרומם ולהנציח אישיות, מעוררת השראה והערצה לקהל, ויחד עם זאת בהינף יד לקטול את נפש האדם. כולנו כאחד, הצופים היוצרים והתקשורת. מעוניינים בסיפורי אשליה, רומנטיקה, חלום כמציאות. אך הכין הגבול?

"אני יוצא למסע מכיוון שאם לא אעשה זאת לא אמצא שקט לנפשי" דונלד קרואוהרסט

יצירתו של הבמאי זוכה האוסקר, בכיכובם של שני זוכי האוסקר קולין פירת' ורייצ'ל וייס.

בימוי: ג'יימס מארש                         James Marsh

תסריט: סקוט ברנס                          Scott Z. Burns

צילום: אריק גוטייה                          Eric Gautier

עריכה: ג'ינקס גודפרי, ג'ואן סובל         Jinx Godfrey, Joan Sobel

מוזיקה מקורית: יוהאן יוהנסון             Jóhann Jóhannsson

הפקה: גראהם ברודבנט                    Graham Broadbent

סקוט ברנס                                    Scott Z. Burns

פטר צ'רנין                                     Peter Czernin

שחקנים:

דונלד קרואוהרסט: קולין פירת'            Colin Firth

קלייר קרואוהרסט: רייצ'ל וייס             Rachel Weisz

רודני הולוורת: דייויד דווילס                David Thewlis

ג'יימס: פין אליוט                             Finn Elliot

איאן: אנדרו בוכן                              Andrew Buchan

ווילר: ג'ונתן ביילי                             Jonathan Bailey

 

 

מי היה דונלד קרואוהרסט?

הוא נולד בשנת 1932 בדלהי, הודו, אז עדיין קולוניה בריטית. בגיל 8 נשלח על יד הוריו לפנימייה הודית בה בילה תשעה חודשים בכל שנה. שנתיים אחר כך עברו הוריו למערב פקיסטן. לאחר מלחמת העולם השנייה בגיל 14 נשלח דונלד בחזרה לפנימייה באנגליה. בשנת 1947, כשהודו קיבלה עצמאות והמדינה חולקה להודו ולפקיסטן, חזרו הוריו לאנגליה. אביו השקיע את כל כספי הפנסיה שלו בעסק כושל בפקיסטן. חייהם של בני המשפחה באנגליה היו שונים לגמרי מן החיים להם התרגלו בהודו. הם סבלו מקשיים עד כדי כך שאביו לא יכול היה לעמוד בתשלומי לבית הספר. אז דונלד הצעיר נאלץ לעזוב את הפנימייה בגיל 16. אביו נפטר למרבה הצער בשנת 1948.

קרואוהרסט החל לעבוד כשוליה למהנדס אלקטרוניקה בבית הספר של חיל האוויר המלכותי. בשנת 1953 התגייס לחיל האוויר. הוא נהנה מחייו כקצין צעיר וחבריו תיאורו אותו כאיש מקסים, חם, פראי, אמיץ ואחד שנוהג לקחת סיכונים בצורה לא מחושבת. אדם שלא מקבל מרות ואיש עם חוש הומור מטורף. לאחר שהתבקש לעזוב את חיל האוויר הוא עבר קורס בפיקוח אלקטרוני. בגיל 26 החליט לעזוב את הצבא והחל לעבוד בעבודת מחקר באוניברסיטת רידינג.

יש המציינים שהוא היה גבר מרשים, הוא לכד את תשומת ליבה של אשתו קלייר במסיבה שהתקיימה ברידינג בשנת 1957. היא היתה אירית שחיה באנגליה 3 שנים. מסתבר שהוא אמר לה באותה מסיבה שהיא תינשא לאדם בלתי אפשרי הוא אמר שלא יעזוב אותה והזמין אותה לבלות איתו בערב למחרת. הרומן שלהם היה רומנטי וסוער ונמשך לאורך האביב והקיץ של 1957. הם נישאו בחמישה באוקטובר. בנם הבכור ג'יימס נולד שנה אחר כך. באותה עת החל דונלד לשוט בצורה רצינית.

הוא החל לעבוד כמהנדס עיצוב בחברה אלקטרוניקה בסומרסט. החלום האמיתי שלו היה להמציא מכשירים אלקטרונים משל עצמו. והוא בילה שעות רבות מזמנו הפנוי ביצירת גדג'טים שונים, ובשייט בסירה הקטנה שלו שנקראה "דלי של זהב". הוא הכין מכשיר ניווט ליכטות, והקים חברה שתייצר ותשווק את המכשיר, המשפחה התרחבה עם לידתם של שלושת ילדיו. והם חיו באושר בבית כפרי בסומרסט. כשהחברה שלו נקלעה לקשיים, הוא פגש את איש העסקים סטנלי בסט שהסכים לערוב לחברה, והוא בסופו של דבר מימן את ההמצאות של קרואוהרסט.

בשנות השישים לאחר התפרקותה של האימפריה החל חיפוש אחרי גיבורים מקומיים, כאלה שהפגינו נועזות, הרפתקנות וחיפשו פרסום. לשלוח אדם לירח היה בלתי אפשרי בבריטניה ואז אנשים כמו פרנסיס צ'יצ'סטר שיצא מאנגליה למסע מסביב לעולם ושב לאנגליה עם עצירה אחת בסידני אוסטרליה, הפכו לגיבורים. עם חזרתו לאנגליה הוא זכה לתואר אבירות על יד המלכה אליזבת וזכה למעמד של גיבור לאומי. בעקבות גל ההתלהבות מן המסע מסביב לעולם, החליטו בעיתון סאנדיי טיימס להיות הספונסרים של תחרות גולדן גלוב שנקראה "מסע סביב העולם ללא עצירה" שיועדה לשייטים בודדים. כדי להתקבל לא היה צורך בכישורים מיוחדים אבל על כל המתחרים היה לעזוב בין 1 ביוני ל- 31 באוקטובר 1968, כדי לעבור באוקיינוס הדרומי בקיץ. את הגביע יקבל הראשון שישלים את המסע ללא סיוע ויהיה עליו לעבור בכמה נקודת מפתח. העיתון הציע גם פרס בסך 5000 פאונד לנווט המהיר ביותר.

תשעה שייטים החלו את המרוץ. ארבעה פרשו עוד לפני שהגיעו לאוקיינוס האטלנטי, שיי בליית שלא היה לו כל ניסיון קודם פרש לאחר שהקיף את כף התקווה הטובה, נייג'ל טטלי הוביל את המרוץ, הצרפתי ברנאר מטסייה התנגד לאופי המסחרי של המרוץ, אז הוא נטש אותו אבל המשיך במסעו ואף סיים אותו. הספינה של דונלד קרואוהרסט נמצאה 1800 מיילים מחופי אנגליה ב- 10 ביולי על ידי ספינה של הצי המלכותי. היא נמצאה נטושה וחיפושיו של חיל האוויר האמריקאי אחרי קרואוהרסט לא הביא לכל תוצאה. השייט הבריטי רובין נוקס ג'ונסטון היה היחיד שסיים את המרוץ הוא זכה בשני הפרסים ולבסוף תרם את 5000 הפאונד לרעייתו של קרואוהרסט ולילדיו. קרואוהרסט השאיר אחריו יומנים, מכתבים לאשתו ומחברות מלאות בחישובים.

המסע הנפשי הוא הרבה יותר מעניין מאשר הגופני, והיינו צריכים להביא את זה לדמות.

לאחר שלב מסוים במרוץ, איש לא נהג בהגיון. גם השייט הצרפתי שסיים את המסע יצא מעט מדעתו. הוא יצא להמשיך במסע נוסף מיד לאחר שסיים. המנצח אולי היה יוצא דופן אבל הסירה שלו היתה במצב מאד מוזר כשהוא הגיע לחופי אנגליה. מבחינת המרחבים והבדידות הים הוא כמו מדבר. יש לו גם מצבי רוח, הוא משתנה, הוא יכול לאיים ממש, וכל מה שאתה רואה הוא רק האופק והשמיים. הצבע של הים משתנה הוא יכול להיות סוער. יש לים סוג של אישיות שיכולה להרוס אותך. לבדידות יש חלק גדול במה שמתרחש במוחו של קרואוהרסט. הכימיה במוח שלך משתנה כשאתה לא מדבר עם בני אדם.

כשאתה מגלם דמות אמיתית על המסך יש סוג של אחריות לזכרו של האדם ולרגשות של בני משפחתו. אין דרך אחת לספר סיפור אמיתי. היה לי חשוב לתת מקום לפרש אותם בדרך כזו או אחרת. עם זאת, יש את האירועים שקרו במציאות ואותם לא ניתן לשנות.

 

  ,


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *