צילום: בית טיכו אמנות 106ilישראל לייף

בית טיכו נפתח לאחר עבודות שימור לציורי קיר נדירים שנתגלו

בתום עבודות השימור: בית טיכו, אחד המפורסמים בירושלים נפתח מחדש וקוראי 106il אומנות לייף סטייל מוזמנים לבקר, ללא תשלום!

מוזיאון ישראל יוזם השימור של אחד הבתים הראשונים שנבנו בירושלים מחוץ לחומות. שיפוץ ענק בעלות כוללת של למעלה מ-10 מליון ₪ הבית יפתח לציבור הרחב, כדי לחזות בציורי תקרה נדירים שלא היו ידועים עד היום, עוד מהמאה ה-19, מהתקופה שבה היה הבית בבעלות ערבית, ושככל הנראה גם בני הזוג טיכו שהתגוררו בבית לא היו מודעים לקיומם.  

בגלריות החדשות של בית טיכו ניתן לצפות בתערוכת קבע את הצגת סיפורו של הבית לצד תערוכות אמנות מתחלפות.

הראשונה שבהן היא התערוכה "הזכות לנקות" של האמנית נירה פרג העוסקת בטקסים דתיים.

צילום: בית טיכו אמנות 106ilישראל לייף

צילום: בית טיכו אמנות 106ilישראל לייף

הבית המוכר היום כ"בית טיכו" נבנה בתחילת שנות ה-60 של המאה ה-19 על ידי הגא רשיד נשאשיבי,  נחשב לאחד הבתים הראשונים שנבנו בירושלים מחוץ לחומות. הבית מופיע במפת ירושלים הנודעת של צ'רלס וילסון משנת 1865, נבנה בסגנון עירוני עות'מאני טיפוסי – מבנה סימטרי בעל קירות עבים, במרכזו אולם כניסה ומשני צידיו חדרים שתקרותיהם קמורות. לאחר מספר שנים שכר את הבית סוחר העתיקות הנודע מוזס וילהלם שפירא, ששמו נקשר לפרשיות מסתוריות של זיופי עתיקות, והוא התגורר בו עד להתאבדותו בשנת 1884.

צילום: ציור של אנה טיכו אמנות 106ilישראל לייף

צילום: ציור של אנה טיכו אמנות 106ilישראל לייף

בשנת 1924 נרכש הבית על ידי רופא העיניים המפורסם ד"ר אברהם טיכו ורעייתו הציירת אנה טיכו, לימים זוכת פרס ישראל. ד"ר טיכו הקים בבית את את בית החולים לרפואת העיניים שלו, ובזכות הצלחותיו הרפואיות ושיטות הטיפול החדשניות שלו, הגיעו למרפאתו חולים רבים מהאזור כולו. ב-1960 נפטר ד"ר טיכו, ורעייתו אנה (ששימשה כסייעת במרפאת העיניים של בעלה) המשיכה להתגורר בבית וליצור בו עד מותה, עשרים שנה אחריו. סלון ביתה של אנה טיכו, שאהבה מאוד לארח אינטלקטואלים, אמנים, סופרים ואנשי חברה, היה במשך שנים מוקד עלייה לרגל.

צילום: בית טיכו אמנות 106ilישראל לייף

צילום: בית טיכו אמנות 106ilישראל לייף

אישים רבים זכו להתארח בבית: הסופר ש"י עגנון, המשוררת אלזה לסקר-שילר, ההוגה מרטין בובר, חוקר הקבלה גרשום שלום, האמנים מארק שאגאל, מרדכי ארדון, יוסף זריצקי ואחרים. מתוך רצון לשמור על הבית כמרכז תרבותי לתושבי ירושלים, ציוותה אנה טיכו את הבית על אוספיו וספרייתו למוזיאון ישראל, כדי שישמש מרכז אמנות ותרבות לציבור הרחב.

הבניין הישן שנבנה לפני 150 שנה נסגר לפני כשנה לצורך עבודות שיפוץ ושימור מקיפות. במהלך העבודות התגלו בבית תגליות שלא היו מוכרות כלל עד כה. אחת התגליות המפתיעות ביותר הם ציורי תקרה כחולים שהתגלו במהלך קילוף שכבות הטיח. המסמכים המוכרים לא הכילו כל אזכור של ציורים אלה. בדיקה מדוקדקת העלתה כי מדובר בציורי תקרה מקוריים מהמאה ה- 19. צוות שימור המתמחה בציורי קיר עתיקים בצע עבודות שימור וחשף את הציורים הנדירים.

צילום: בית טיכו אמנות 106ilישראל לייף

צילום: בית טיכו אמנות 106ilישראל לייף

גילוי נוסף קשת חלון מעגלית אשר היתה בחזית הבית המקורית ואשר במהלך השנים כוסתה בשכבות של טיח ואריחים. הקשת שולבה במבנה המחודש בגלריה המוקדשת להיסטוריה של הבית. בנוסף, נחשפו שרידים של כמה מהעמודים המקוריים שבנה האדריכל קורנברג שליווה את כניסתם של בני הזוג טיכו לביתם החדש לפני כ-90 שנים.

נעשו שיפוצים רבים למבנה העתיק כדאי לבקר את הבית המשופץ שכעת נוגש גם לאנשים עם מוגבלויות בהתאם לתקנים העדכניים.

במהלך עבודות השיפוץ ניתן דגש מיוחד לשמירה על המסורת האדריכלית של הבית.

על התערוכה הראשונה בבית טיכו "הזכות לנקות" של אמנית הוידיאו הבולטת בישראל: נירה פרג העוקבת אחרי הפעילות בכנסיית הקבר, מתארת כוריאוגרפיה של אנשי הכנסייה הפשוטים, עולי הרגל והתיירים הפוקדים את הכנסייה בהמוניהם ומתארת את פעולותיהם החוזרות והנשנות ואת טקסיהם. שגרת עבודתה ושגרת הביקורים בכנסייה מציגה מורכבות. התערוכה כוללת ארבע עבודות וידאו חדשות ולצידן פסל המתאר קיר בכנסיית הקבר – העצם היחיד בכנסייה  המפר את הסטטוס קוו בין הכנסיה האורתודקסית הרוסית ושאר הזרמים החולקים את החלל. זוהי הזדמנות לבחון את אחד הסמלים המוכרים ביותר בעיר העתיקה ובעולם כולו מזווית אחרת.

בית טיכו

רחוב הרב קוק 9 ירושלים

שעות פתיחה:

א', ב', ג', ה' 10:00 – 17:00

ד' 10:00 – 22:00

ו' וערבי חג 10:00- 14:00

בשבת סגור

מוזיאון ישראל בירושלים,

אתר המוזיאון: http://www.imjnet.org.il/

 

 

  , , , , , ,


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *