אמיר נווה: רואיה מידן שומקום (2013, עט על נייר)

ארבע תערוכות חדשות במוזיאון ינקו דאדא בעין הוד

מוזיאון ינקו-דאדא בעין-הוד עם ארבע תערוכות חדשות:

*"שומקום" תערוכת יחיד – אמיר נוה

*GOLD עבודת קיר – מוחמד פדל

*עבודת קיר – ליאת קליין

*"זרימת פלדה" – פבל צנחבט.

פתיחה בשבת 10.5.14 בשעה 12:00, התערוכה תתקיים עד סוף אוגוסט 2014.

אמיר נווה: רואיה מידן החיה ושני העדים (2013, שמן על בד)

אמיר נווה: רואיה מידן החיה ושני העדים (2013, שמן על בד)

בחלל המרכזי תפתח תערוכת יחיד של האמן אמיר נוה "שומקום"  אוצרת מאירה פרי-להמן.

אמיר נוה, אמן צעיר אוטודידקט, פיתח שפה אמנותית משלו המשלבת טקסטים פרובוקטיביים רבי ביטוי. עד לאחרונה עבד על ניירות תלושים מספרים ומחוברים לרישומים בגדלים שונים, ועתה בנוסף בצבעי שמן על בדים. יצירותיו על גבול המופשט . הטקסטים הלקוחים מנבכי התודעה מרמזים על מאבקים פנימיים, סערות ותחושת נרדפות. יצירותיו מסתוריות ומתעתעות בדמיון הצופה.

העבודות מכילות סצנות עמוסות דמויות הממוקמות על הטווח שבין האנושי לבהמי. הדמויות השונות לכודות בסבך יחסי תלות זו בזו, ולא תמיד ברור היכן מתחיל האנושי ונגמר הבהמי.

אמיר נווה: רואיה מידן גרגור סמסה (2013, עט על נייר)

אמיר נווה: רואיה מידן גרגור סמסה (2013, עט על נייר)

מבטו של האמן חושף חרדות. נושא נוסף שחוזר הוא נושא הזמן או הזמנים, הנוכחות מול הנעדרות, הניסיון לתפוס את ״ההווה״ כמהלך המבקש להוכיח ולהצדיק את הקיום, ניסיון להבין את הקשר בין האתמול למחר. ״העבודות או העיסוק שלי ב'זמן' והניסיון להתעמת עם הזמן מגיעים מתוך הרצון שלא לקבל את המוחלטות שלו אלא להגדירו כנגזרת של תודעה״.

תוצגנה שלוש עבודות חדשות נוספות במסגרת פרויקט "עבודות קיר":

מוחמד פדל – GOLD

על רצפת הגג שבביתו בחיפה, לאור השמש היוקדת, פרושים הבדים של מוחמד פדל עליהם הוא מצייר בצבעים אקריליים. חלל הסטודיו הייחודי של האמן, שהעבודה בו מוגבלת רק לימים בהירים, מניב סדרות עבודות ססגוניות בצבעוניות עזה, בוהקת ומרשימה.  בסדרה Gold בולט צבע הזהב. על המצע המפואר בצבעוניות מונחים זה לצד זה צבעים משלימים בוהקים היוצרים בולטות יתרה ונועזת. הדימויים ברובם עשויים כתמי צבע מופשטים ורישום טוש פיגורטיבי. התוצאה נעה בין דימוי ברור למטושטש, בין סגנון ציור מושגי למופשט מלא צבעוניות שמחה ורגש. מוחמד פדל מעיד על עצמו כאופטימי, היוצר עבודות אופטימיות . תנאי העבודה המיוחדים שלו, החופש, אהבת החיים, והכרתו ביכולתה של שפת האמנות לגשר על מחלוקות ופערים גרמו לו להיענות להזמנה להציג סדרה זו במוזיאון השוכן במקום כה שנוי במחלוקת עבורו כמו עין הוד.

מוחמד פדל: gold 2012

מוחמד פדל: gold 2012

מוחמד פדל הוא אוטודידקט היוצר מאז היה בן 6. בהיותו בן 15 כבר זכה בפרס הצטיינות מטעם קרן הכט ליוצרים צעירים בתחום האמנויות הפלסטיות באזור חיפה והצפון. בשנים האחרונות הוא מרבה להציג במיטב הגלריות והמוזיאונים, וכבר קנה לו שם בשפתו הייחודית ובשליטתו הווירטואוזית בצבע.

ליאת קליין – Second Field No. 2

העבודה נבנתה במיוחד לחלל התערוכה במוזיאון ומושפעת מפרטי האדריכלות שבו. בתחילת התהליך רשמה האמנית את האובייקטים שבכוונתה להציב, ולאחר מכן בנתה דגם של החלל והציבה בו את האובייקטים כדי לבדוק את אשליית הנפח. בפועל בעת תרגום הדגם לחלל האמתי נוצר תהליך הפוך: הגרסה התלת ממדית הופכת לשטוחה, האלמנטים שנראו ברישום כתלת ממדיים מוצבים בו כאלמנטים דו ממדיים – צורות גאומטריות העונות על חוקי הפרספקטיבה. העיבוד יוצר מראה מופשט ולא קונקרטי הדוחה את היכולת לפרש את הצורות באופן מיידי ודורש התבוננות בפרט ובמכלול. האובייקטים בשחור ולבן מתחרים בפרטי החלל האחרים ונבדלים מהם. הם עשויים אם.די.אף. צבוע, נטמעים בקירות הלבנים ובה בעת בולטים מתוכם. הצורות האוטונומיות מתאחדות עם המבנה ויוצרות תהליך ספירלי ונדבך נוסף למשחק בחלל.

פבל צנבחט – זרימת פלדה

פבל צנבחט

פבל צנבחט

עבודת הקיר של פבל צנבחט היא הצבה צפופה של אלפי ברגים מסוגים שונים ובמידות שונות שננעצו במשטח העץ הלבוד המחובר אל הקיר. העבודה שהוכנה במיוחד לחלל קומת הביניים במוזיאון, מציגה מצב של זרימה ותנועה. לעבודה שלושה חלקים: הגל שמתחיל על הקיר המרכזי עובר לקיר הניצב לו ומסתיים באחרון. זה מספר שנים יוצר האמן עבודות באמצעות ברגים – אובייקט המשדר כוח ומסוגל להחזיק מבנים. רעיון הכפלתו ויצירת הצבר אין סופי הפורץ וגודש את הקירות בחלל הצפוף מזכיר את יצירתו של ארמן, מאמני "הראליזם החדש", שיצר עבודות גדולות באמצעות הכפלה של פריט יחיד. הבורג הבודד נבלע במסת החומר היוצאת כנגד לובן הקירות ונוצרת צורה מופשטת-זורמת.

פבל צנבחט, יליד 1950, מעצב תפאורות במקצועו, עלה ארצה מרוסיה ב-1990. מתגורר ויוצר בקריית ביאליק. אוצרת עבודות הקיר: רעיה זומר-טל.

מחיר כניסה: 20 ₪ למבוגר (הנחות לאזרחים ותיקים, ילדים, חיילים ועוד).

כתובת: מוזיאון ינקו-דאדא, כפר האמנים עין הוד, ד"נ חוף הכרמל 30890.

טל': 04-9842350. אתר: www.jancodada.co.il

שעות הפתיחה במוזיאון ינקו-דאדא: ימים א' – ה' בשעות 9:30 – 15:30, יום ו' וערבי חג בשעות 9:30 – 14:00, שבתות וחגים בשעות 10:00 – 16:00.

  , , , ,


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *