״מליפיסנט״ גרסת היפהפייה הנרדמת בכיכובה של אנג׳לינה ג׳ולי

הסרט  החדש ״מליפיסנט״ מבית היוצר של אולפני דיסני מגולל את הסיפור על המכשפה המוכרת של דיסני מהסרט הקלאסי מ-1959, ״היפהפייה הנרדמת״, הסרט חושף את האירועים שהקשו את ליבה של מליפיסנט והניעו אותה להטיל כישוף על התינוקת אורורה.

מליפיסנט הייתה אישה צעירה ויפהפייה בעלת לב טהור. היו לה חיים אידיאלים כשגדלה ביער שליו בממלכה, עד שיום אחד הגיע צבא פולש שאיים על ההרמוניה במקום הקסום והמקסים. מליפיסנט משתמשת בכוחות המיוחדים שניחנה בהם, הופכת להיות המגינה של היער, אבל היא סובלת בסופו של דבר מבגידה נוראית, בגידה שלוקחת ממנה חלק מגופה – מעשה שהופך את ליבה הטהור לאבן והיא מונעת על ידי נקמה. מליפיסנט עומדת מול קרב גדול יותר כנגד יורש העצר שאכזב אותה ובגד בה, וכתוצאה מטילה כישוף על התינוקת שתיוולד לו, אורורה. כאשר הילדה גדלה, מליפיסנט מבינה שאורורה היא המפתח לליבה ולאושרה וגם מחזיקה במפתח לשלום בממלכה.

אגדת היפהפייה הנרדמת:

דמותה של מליפיסנט נראתה לראשונה בסרט האנימציה ״היפהפייה הנרדמת״ ב-1959. אבל הסיפור על הנסיכה שהוטל עליה כישוף של שינה נצחית מסופר מתחילת ימי האגדות.

הסיפור של היפהפייה הנרדמת היא מיתולוגיה הקיימת תחת שמות שונים ורבים כבר מעל 400 שנה, המון אגדות נכתבו על כך עוד מאז ימי הבניים. ניתן למצוא מקורות כתובים לסיפור בנובלה צרפתית בשם ״פרספוסטר״ שנכתבה ב-1527, או באגדה בשם ״שמש, ירח וטליה״ מאת סופר איטלקי ב-1636 באוסף שנקרא ״אגדת האגדות״, שנחשב לאוסף האגדות הראשון שהודפס אי פעם.

ב-1697, גרסה של הסיפור בשם ״היפהפייה ישנה ביערות״ פורסמה על ידי צ׳ארלס פרול בספרו, ״אגדות על אמא אווזה״. האחים גרים הידועים בסיפורי האגדות השאילו את הגרסה הזו בכתבם מ-1812 המתאר את סיפורה של נסיכה יפהפייה המתעוררת מכישוף.

מקורותיה של מליפיסנט בתור דמות המייצגת את הרשע הנשי פחות ברורים. הסיפור האיטלקי מתאר את המלכה כקנאית ונוקמנית אבל היא הייתה נשואה למלך ולא אחת מבחוץ שמטילה כישוף על משפחת המלוכה. פרול שינה את דמות המרושעת לפיה זדונית והציג גם אלמנט של נסיך יפהפה שיכול להפר את הכישוף בנשיקה. הגרסה שלו היא הקרובה ביותר לזו שדיסני מציגים.

כעת הכותבים והאנימטורים של דיסני המציאו את מליפיסנט בשביל הקלאסיקה של דיסני. לקחו 10 שנים לעשיית הסרט, עלותו הייתה 6 מיליון דולר. זה היה הסרט היקר ביותר שהאולפן עשה עד אותה תקופה.

מליפיסנט נותרה עד היום אחת הדמויות האהובות והמפחידות ביותר בתולדות סרטי דיסני.

מליפיסנט

מליפיסנט

החזון 

כדי למצוא את הבמאי המושלם להפיח חיים בהפקה, המפיק רות׳ פנה לרוברט סטרומברג. ״נדרשים שישה או שבעה חודשים כדי להתכונן לסרט כזה משום שמדובר בהפקה ויזואלית ענקית״, מספר רות׳. ״יצא לי לעבוד עם רוב סטרומברג שזכה באוסקר כמעצב הפקה עבור הסרט ׳אווטאר׳ ובאוסקר נוסף עבור עבודתו בסרט ׳אליס בארץ הפלאות׳, ולאחרונה סיים את עבודתו בהפקה על ׳אוז׳. היה לי ברור שהוא נועד להיות במאי, ומאוד רציתי שהוא יביים את הסרט הזה״.

כדי להפיח חיים במליפיסנט בתור דמות בסרט מצולם לא מצויר, רות׳ נדרש לבחור ברצינות את הבמאי. ״מליפיסנט היא דמות חשובה מאוד; דמות שאם נעשה את עבודתנו בסרט כמו שצריך, לא רק הדמות שלה אלא גם הדמות של היפהפייה הנרדמת ושל עוד יצורים שברא סטרומברג בסרט ייזכרו שנים קדימה ויופיעו בפארקים ובחנויות. מליפיסנט היא דמות מאוד חשובה בעולם של דיסני״.

סטרומברג נרגש להתמודד עם האתגר של עבודה עם שחקנים מהשורה הראשונה ותקציב גדול בסרט הבכורה שלו כבמאי. ״התחלתי בתור אמן – מציורי עיפרון בתור ילד עברתי לעיצוב אמנותי״, אומר הבמאי. ״אני חושב שבתור במאי אתה תמיד מחפש את הקנבס הכי גדול שאתה יכול למצוא וזה היה בשבילי עוד קנבס גדול לכבוש. חשבתי שזה יהיה מעניין להתנסות במשהו גדול יותר מכל דבר שעשיתי בעבר. זה הגיע בדיוק בזמן הנכון כשחיפשתי את האתגר הבא בקריירה שלי״.

לבמאי היה ברור מה החזון שלו לסרט מבחינה ויזואלית. ״רציתי שבסרט הזה יהיה לא רק אלמנט של פנטזיה ואיכות סוריאליסטית, אלא גם שדמותה של מליפיסנט תהיה מעוגנת במציאות״, מסביר סטרומברג ״בחלק מסרטיי הקודמים לקחתי אלמנטים סוריאליסטים והפכתי אותם לנקודות החזקות ביותר. ב׳מליפיסנט׳ נקטנו גישה הפוכה: התחלנו מאלמנטים אמיתיים וריאליסטיים. אני חושב שזה נותן לסרט מראה חדש״.סטרומברג התחיל את תהליך העבודה על ״מליפיסנט״ במחקר מעמיק. ״אני אוהב שיש לי המון חומרים לשאוב מהם השראה״, מצהיר סטרומברג. ״במקרה הזו, הסתכלתי על המון ציורים קלאסיים, במיוחד של אמנים מהמאה ה-17 וה-18. השפעות גדולות היו אמנים מההאדסון ריבר סקול שציירו נופים אבל הגביהו אותם קצת. זה היה דבר מעניין בשבילי – ליצור את המראה הקלאסי הזו שברובו מבוסס על הריאליזם ולראות איך אנחנו יכולים לדחוף את זה קדימה. בסופו של דבר זה יצא בצורה של מראה אלגנטי ויפהפה שלו נראה כמותו״.

על הצוות:

אנג׳לינה ג׳ולי (מליפיסנט): שחקנית זוכת שלושה פרסי גלובוס הזהב ואחת הכשרונות המובילים בהוליווד. כיכבה במגוון סרטים זוכי פרסים. ב-2008 כיכבה בסרטו של קלינט איסטווד, ״ההחלפה״, שבעבור תפקידה בסרט הייתה מועמדות לפרס האוסקר. ב-2007 כיכבה ב״בכוח הלב״ והייתה מועמדות עבור תפקידה בסרט לפרס גלובוס הזהב. בין סרטיה הבולטים הנוספים: ״לארה קרופט: טומב ריידר״, מר וגברת סמית׳״ שם שיחקה לצד בעלה בראד פיט, ״סולט״, ״קונג פו פנדה״ ועוד. ג׳ולי זכתה להכרה עולמית עבור עבודתה ההומניטארית.  הראשונה לקבל את פרס ״אזרח העולם״ של האו״ם, וכן קיבלה את פרס הפעולה ההומניטארית הגלובלית.

שארלטו קופלי (סטפן): תפקידו הראשון על המסך הגדול היה בתפקיד וויקוס בסרט ״מחוז 9״ של ניל בלומקאמפ שהיה מועמד לאוסקר. ידוע גם מתפקידו בסרט ״צוות לעניין״ שם כיכב לצד ליאם ניסן ובראדלי קופר. בקיץ האחרון הוא חזר למסך הגדול בסרט המד״ב ״אליסיום״, שאיחד אותו עם הבמאי של ״מחוז 9״.

אל פאנינג (אורורה): אחת השחקניות הצעירות העולות של הוליווד. כיכבה לראשונה בסרט קולנוע בגיל 3 בסרט ״קוראים לי סם״, שם גילמה את גרסתה הצעירה של אחותה, דקוטה פאנינג. מאז עשתה מגוון תפקידים בטלוויזיה ובקולנוע, ביניהם ב״מחשבות פליליות״, ״אבא בא לגן״, ״בבל״, ״דז׳ה וו״, ״המקרה המוזר של בנג׳מין באטן״, ״אי שם״, ״סופר 8״, ״טוויקסט״, ״קנינו גן חיות״ ועוד. 

בימוי: רוברט סטרומברג תסריט: לינדה וולברטון מפיק: ג׳ו רות׳ מפיקים ראשיים: אנג׳לינה ג׳ולי, מייקל ויירה, דון האן, פאלק פאטל, מאט סמית׳, שרה בראדשו צילום: דין סמלר עריכה: כריס לבנזון, ריק פירסון מוזיקה: ג׳יימס ניוטון האוורד

משתתפים:אנג׳לינה ג׳ולי – מליפיסנט,שרלטו קופלי – סטפן, אל פנינג – הנסיכה אורורה, סם ריילי – דיאבל ארה"ב 2014

אורך הסרט: 97 דקות הסרט  מופץ על ידי פורום פילם ויעלה היום  בבתי הקולנוע ב-29.05.2014 יוקרן בתלת ממד ובדו ממד  באנגלית ובדיבוב לעברית




כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *