"אות מאיראן" התערוכה הכי מסקרנת בארץ! הצצה לאמנות חתרנית שנונה ואסתטית למרות המגבלות הפוליטיות והחברתיות.

לראשונה בישראל תערוכה של גדולי המעצבים האירנים!  "אות מאיראן" תערוכה מרתקת ומדהימה. האיום האירני מעולם לא נראה כל כך שנון ואסתטי, המעצבים המוכשרים יוצרים שפה יחודית להבעת מסרים ותכנים, למרות המגבלות הפוליטיות והתרבותיות. עכשיו במוזיאון האיסלאם בירושלים.

תערוכה חדשה במוזיאון לאמנות האסלאם בירושלים:  "אות מאיראן" אלו כרזות איראניות מאוסף הגלריה המוראבית, ברנו, צ'כיה. 

אוצרי התערוכה:

האמן הגרפי, יוסי למל

ד"ר מרתה סילברסטובה, הגלריה המוראבית, ברנו, צ'כיה

זמני הפתיחה: 19/5/16 – 19/11/2016

לא תישארו אדישים!  יצירות מהממות! הצד התרבותי העשיר והשנון של איראן, אותו לא פגשנו בתקשורת, תערוכת כרזות של גדולי המעצבים הגרפים האיראנים ב 40 השנים האחרונות. 

בנוסף לתערוכה יתקיימו במוזיאון מגוון רחב של אירועים, פעילויות וסדנאות שיחשפו בפני הקהל הרחב זרקור לסצנת התרבות האיראנית העכשווית. הכרזות נוגעות בתחומי החיים התרבותיים והפוליטיים באיראן 

13220814_10154219482404308_3922749151311634732_n 13256285_10154219482354308_2553117826892904312_n

60 כרזות שיצרו 27 טובי האמנים והמעצבים האיראנים הפועלים בטהרן ומחוצה לה, יצירות המציגות את התפתחות התקשורת החזותית האיראנית ב 40 השנים האחרונות וכפועל יוצא מכך מקומה המרכזי בסצנה הבינלאומית.

המנעד הרחב של הכרזות המוצגות בתערוכה כולל כרזות מסחריות המציירות תמונה מופלאה של החיים האמנותיים והחברתיים במדינה: כרזות של תערוכות אמנות, של מופעי תאטרון ושל פסטיבלי קולנוע וספרות. לצד כרזות אלו תוצגנה כרזות הנושאות אופי אישי בעלות סממנים פוליטיים מובהקים. כל הכרזות משקפות את ההיסטוריה הפרסית, תרבותה ותרבות הכתב שלה והן משלבות מסורות תרבות עתיקות וטכניקות יצירה מסורתיות עם אלה של זרמים אמנותיים מודרניים –  קליגרפיה פרסית מסורתית לצד גופנים דיגיטליים חדשים.

קובאד שיווא. פסטיבל האמנויות ה 11 של שיראז

קובאד שיווא. פסטיבל האמנויות ה 11 של שיראז

בתערוכה כרזות של מי שנחשבים לאבות אמנות הכרזה האיראנית המודרנית", מורטזא מומייז וק'ובאד שיווא שהעלו את העיצוב הגרפי האיראני למפה העולמית. מעצבים אלו ביססו את שמו הטוב של העיצוב הגרפי האיראני בעולם ועודדו יצירת אמנות כרזה על דורות של אמנים איראנים.

עבודות של רזא עבדיני, המעצב האיראני הראשון שפרץ את גבולות הסגנון הלאומי החזותי ודמות מפתח בתחיית העיצוב הגרפי האיראני . עבדיני משלב בעבודותיו דימויים וטיפוגרפיה פרסית, שינה את מבנה העיצוב הגרפי האיראני והפך את הכרזות למטאפורות חזותיות בעלות מסרים פיוטים, כמו הכרזה 'סיאה מַשק' (2004) הנחשבת לאחת מיצירות המופת של עבדיני. הכרזה  כולה מורכבת מצללית המכוסה בכתב פרסי ולטיני,  דוגמה מובהקת לסגנונו האמנותי הייחודי המתייחס לממד המאגי של הטיפוגרפיה.

עוד יוצגו עבודות של קולקטיב דבירה המאגד תחת חסותו של עבדיני מספר מעצבים צעירים בהם: הומא דלווראי, פרהאד פוזוני, שהרזאד צ'נגאלוואי, אריא קסאי ואימאן ראד. עבודותיהם של חברי הקולקטיב עוסקות במקרים רבים ביחסים ההיסטוריים העכשוויים בין מערכות הכתב הערבי והפרסי.

 

דברים שלא סופרו - כרזת דיוקן עצמי. שאדיי רזאי. 2009. צילום: אוסף הגלריה המוראבית. ברנו. צכיה.106il ישראל לייף סטייל מגזין

דברים שלא סופרו – כרזת דיוקן עצמי. שאדיי רזאי. 2009. צילום: אוסף הגלריה המוראבית. ברנו. צכיה.

מקום מרכזי בתערוכה יוקדש לעבודותיו של המעצב הגרפי מהדי סעידי שנחשב לקוסם הקליגרפיה הפרסית. סעידי, בעל סגנון ייחודי מובהק המתאפיין בעיצוב אותיות בצורות בני אדם ובעלי חיים, שואב את השראתו מההיסטוריה העשירה של איראן ומציג באמצעות צורות קליגרפיות את הרוחניות ואת המגע המיסטי של הזמנים הקדומים.

במרכז כרזה שעיצב סעידי עבור תערוכה קבוצתית של שלוש איראניות בצרפת נמצאת צללית שנראית כפרח או כלהבה ומורכבת משלושה פנים אנושיים בצדודית ומכוסה קליגרפיה. בכרזה זו ניסה סעידי להציג את הרעיון של "שלושה מבטים" בעלי זהות איראנית ע"י חזרה על שמות האמניות בתוך דיוקנאותיהן. בכרזה " גבירותיי ורבותיי לפניכם סמל השלום החדש" שעיצב בשנת 2006, החליף סעידי את סמל השלום המסורתי, היונה הלבנה שצייר פיקאסו בימי המלחמה הקרה, בעורב שחור המסמל את המוות ונושא ענף עץ זית לבן מקורו, רמז לכך שמדברים הרבה על שלום בימינו אבל למעשה אין שלום אמיתי.

אתנה עלי מוחמדי. הומא דלווראי. 2008. מתוך אוסף הגלריה המוראבית. ברנו. צ'כיה 106il ישראל לייף סטייל מגזין

אתנה עלי מוחמדי. הומא דלווראי. 2008. מתוך אוסף הגלריה המוראבית. ברנו. צ'כיה.

יותר ממחצית האמנים והמעצבים הפועלים כיום בסצנת העיצוב הגרפי האיראני העכשווי הינן נשים. בעבודתן הן מגשרות בין המורשת התרבותית העשירה של איראן ובין פרקטיקות רב-תחומיות מודרניות ומציגות ביטויים חדשניים בתרבות החזותית העכשווית. בתערוכה תוצגנה עבודותיהן של הדור הצעיר ביניהן: שאדי רזאיי ושהרזאד צ'נגלוואי

מתוך התערוכה אות מאיראן . דרך אור השמש. מהדי סעידי. 2012. קרדיט אוסף הגלריה המוראבית. ברנו. צכיה.

מתוך התערוכה אות מאיראן . דרך אור השמש. מהדי סעידי. 2012. קרדיט אוסף הגלריה המוראבית. ברנו. צכיה.

נדים שיבאן, מנכ"ל המוזיאון לאמנות האסלאם : "אין ספק שתערוכה זו הינה תערוכת הדגל של המוזיאון לשנה זו. מדובר בהישג יוצא דופן למוזיאון והזדמנות לקהל בישראל להיחשף באמצעות הכרזות לחיים באיראן, מדינה שאין לנו יחסים דיפלומטים אתה – מבעד לעיניהם של גדולי המעצבים הגרפיים האיראנים. התערוכה התגברה על המכשול הפוליטי והיא פרי שיתוף פעולה עם הגלריה המוראבית בצ'כיה. שיתוף פעולה עדין זה נוצר בזכות המעצב הגרפי יוסי למל שהגה את הרעיון לתערוכה וטווה את הקשרים עם עמיתיו האיראניים במשך שנים"

פעילויות ואירועים במסגרת התערוכה "אות מאיראן":  המוזיאון לאמנות האסלאם מארח את שבוע העיצוב בירושלים: סדנת קליגרפיה לכל המשפחה – ללא תשלום! בתום הסדנה יתקיים סיור מודרך למשפחות.

יום שבת, 21/5 שעת תחילת הסדנה: 11:00 שעת תחילת הסיור למשפחות: 13:00 המוזיאון לאמנות האסלאם בירושלים.

בתמונה ראשית: מהדי סעידי. פסטיבל שמס תבריזי צילום מתוך "אות מאיראן" 106il ישראל לייף סטייל מגזין. מאת: רות ברונשטיין עיתונאית לייף סטייל

  , , , , , , , , , , ,


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *