106il תערוכות חדשות

מגוון תערוכות חדשות ומומלצות הנפתחות בשבוע זה

106il רכזה עבורכם מספר תערוכות חדשות שנפתחות השבוע ושיוצגו במהלך חג החנוכה ובסימן החגיגות לחודש זה- לחובבי האמנות שביניכם\ן

חיפה מוזיאון מאנה כץ- האוונגרד היהודי: מודיליאני, ליפשיץ, זדקין ואחרים

106il תערוכות

106il תערוכות

תאריך פתיחת התערוכה:  14.12.14

אוצרת: סבטלנה ריינגולד 

מאז הכרזתו של המשורר האיטלקי פיליפו מרינטי על הקמת התנועה הפוטוריסטית בשנת 1909, הואצה התקדמותו של המודרניזם המערב-אירופי לעבר מהפכה רוחנית וחברתית. אווירה מהפכנית זו גררה אחריה תגובה נרחבת ופרשנויות מגוונות בזירת האמנות היהודית באירופה ובארץ ישראל. בתגובה לאתגר שהציבו תנועות האוונגרד בתחילת המאה העשרים, גיבשו האמנים היהודים והארצישראלים תפיסה מיוחדת של המודרניזם.

התערוכה "האוונגרד היהודי" במוזיאון מאנה כץ בחיפה מבקשת להאיר את חשיבות מעורבותם של הציירים היהודים והארצישראלים בעשייה האוונגרדית בתחילת המאה העשרים, כהכרה במרחב תרבותי שהשראתו ראשונה במעלה. בתערוכה מוצגות יצירות של הבולטים שבהם, כגון:  אמדאו מודיליאני, ז'אק ליפשיץ, אוסיפ זדקין, חנה אורלוף, נתן אלטמן, יששכר ריבאק, אל ליסיצקי, ציונה תג'ר, מנחם שמי, ראובן רובין ואחרים.

קווים דומים מתגלים הן במראה החיצוני והן בתוכן היצירות שנוצרו במוסקבה, וילנה, ורשה, לודז', ברלין ופריז, וגם בארץ ישראל.

מוזיאון מאנה כץ, יפה נוף 89, חיפה 04-9119372

שעות פתיחה:

א'- ד': 16:00-10:00, 19:00- 22:00, ה': 22:00-10:00

ו': 13:00-10:00, 19:00- 22:00, שבת: 22:00-10:00     לאתר : www.mkm.org.il

______________________________________________________________________

ת"א 

106il תערוכות

106il תערוכות

תערוכת "רסיסים" – אורי גרשט  

פתיחה: יום שישי,  12.12.2014, בשעה 12:00

אוצר: ד"ר דורון לוריא

מוזיאון תל אביב גלריות צ'ארלס ואוולין קרמר, הבניין הראשי

אורי גרשט בוחן את גבולות הצילום ומאתגר את מגבלותיו הטכנולוגיות, תוך שהוא נוגע בשאלות יסוד אודות תפיסה אופטית, תפיסת הזמן והיחס בין הדימוי הצילומי למציאות. מוטיב מרכזי בעבודתו הוא השילוב בין חורבן לבין אסתטיקה של יופי ופריחה, לעיתים אפילו הרס מרהיב בצורה עוצרת נשימה.

נקודת המוצא וההשראה של גרשט היא מציורים של זרי-פרחים באגרטל של יאן ברויגל האב מהמאה ה-17. גרשט ראה אותם במוזיאון לתולדות האמנות (קונסטהיסטורישזמוזאום) בווינה ונמשך לניגוד שבין התחושה הריאליסטית המדויקת שהם מייצרים, לבין העובדה שמדובר בעצם במציאות בלתי אפשרית.

את המציאות הכוזבת הזאת, של הפריחה המלבלבת בעיצומה, בחר גרשט להקצין, כשייצר בסטודיו שלו זרי פרחים "בסגנון ברויגל" ואז הטמין בתוכם מטעני-דינמיט זעירים ופוצץ אותם לרסיסים, תוך שהוא מתעד את התהליך באמצעות מצלמות HD (חדות גבוהה), במהירות בלתי-נתפסת של 2,500 פריימים בשנייה.

בשלב הבא, החל גרשט ליצור פרחים מלאכותיים, כחיקוי מדהים ומושלם לפרחיו של ברויגל. מסביבם בנה קירות-מראה. הפעם לא הפרחים הם שפוצצו, אלא המראות ושוב תועד כל התהליך בווידאו וב"צילומי סטילס".  הוא בחר להשתמש בעדשות מיוחדות שהגדילו את אפקט ההשתקפות ויצרו מצבים של חוסר ודאות לכאורה. כך נוצרו אינספור התפוצצויות, השתקפויות ונקודות מבט קליידוסקופיות של צבע וצורה, שאפילו ליוצר אין שליטה מלאה עליהם. התוצאות, בשני המקרים, כורכות יופי וקטסטרופה זה בזה  ועוסקות בשאלות של טבעי ומלאכותי, שבריריות ומוות, מניפולציה, דברים שהעין אינה מספיקה לתפוס.

בתערוכה "רסיסים" מוצגים סרטי-וידאו של התפוצצויות הפרחים והמראות ב-SLOW MOTION לצד צילומי-ענק של ההתפוצצויות. בנוסף מוצגות תמונות של OLD MASTERS  –אגרטלים עם פרחים, שאיתן גרשט מתכתב.

 מוזיאון ת"א – אמנים ואמניות 'תחת מחיקה'

אנילה רוביקו, 'מחיקת זיכרון'

אנילה רוביקו, 'מחיקת זיכרון'

אוצרת: אירית הדר

פתיחה : יום שישי 12.12.14 בשעה 12:00

גלריה לורנס גראף לאמנות עכשווית, הבניין ע"ש שמואל והרטה עמיר, מוזיאון תל אביב לאמנות

אמנים: לארי אברמסון, אמיליו איסגרו, אלורה וקלזדייה, קרן בנבנישתי, דגנית ברסט, יאיר ברק, גרי גולדשטיין, מאיר גל, מריו גרסיה–טורס, יונתן הירשפלד, יהושע נוישטיין, אנרי סאלה, פול פייפר, הנס–פטר פלדמן, אידריס קאן, ג'וזף קוסות, משה קופפרמן, אנילה רוביקו.

האמנות בת זמננו רוויה בסימני מחיקה, התבוננות במחיקות הנראות לעין בעבודות אמנות, חושפת את מה שהיה פעם שלב סמוי בתהליך היצירה. המבט הנדרש לנוכחות של המחוק וליחסי מחוק/נראה, הוא מושא התערוכה "תחת מחיקה" . גם באמנות, מחיקה אינה מבטלת את קיומם של דברים כאילו לא היו כלל, מחיקה היא סימן המסמן את עצמו מעל ובתוך מה שכבר קיים. באמנות החזותית רבים סוגי ואופני המחיקה הנוכחים בו–זמנית, כל אופני המחיקה מותירים עקבות בנוסח ההוספה המכסה ומוחקת. בנוסף להעֲלמה במחק, השפשוף פוגם במשטח ומותיר בו סימנים ושאריות שלאחר מעשה. סימון בקו, הסתרה או כיסוי, הם תוספות אניגמטיות הפוגמות בקיים או מנכיחות תהליך רב שכבתי. עצם המחיקה ממקדת את תשומת הלב במה שעומעם, בקיום הבו–זמני של מחוק ונראה. סימני המחיקה הם צללי הרפאים של המחוק, נוכחות התופסת את מקומו בעודה משמרת אותו ודוברת את היעלמותו.

 התערוכה מתקיימת מ  13.12.14-18.4.15

_________________________________________________________________________________

רמת אביב – אמני ישראל בתערוכת חנוכיות מקוריות: 

 צילום שחר פלג

אמני ישראל בתערוכות מקוריות

קניון  רמת אביב יציג ברחבת הקניון, תערוכת חנוכיות ממיטב אמני ישראל.

 לראשונה יוצגו בקניון רמת אביב כ 62 חנוכיות מקוריות, עשויות מחומרים ובטכניקות ייחודיות.
החנוכיות שעוצבו עי מיטב אמני ישראל יוצגו ברחבת הקניון. בין החנוכיות יוצגו חנוכיות מברזל, אבן, זכוכית, פימו, חימר, חול ועוד..

התערוכה חינמית, פתוחה לקהל הרחב ותוצג בקניון בין התאריכים:

14-24/12/2014 

בין האמנים המשתתפים בתערוכה : 

אילנה גור,  נעדי סידלר, עפרה שלו, אור חנוך בן דב ועוד'

 פתיחה: 14/12/14 

___________________________________________________________

ירושליים – תיאטרון ירושלים: תערוכת "סולמות לשמיים"

תערוכה של האמנית אורית מרטין  בתיאטרון ירושלים.
אוצרת : נגה ארד-אילון
פתיחה חגיגית : מוצאי שבת, 20.12.2014 בשעה 20:30

אורית מרטין

אורית מרטין

על התערוכה: האמנית הירושלמית, אורית מרטין, מחברת באמנותה את העולמות ההופכיים המאפיינים את עולמנו ותרבותנו במאה ה-21. ציוריה  בעלי צבעוניות מיוחדת, חיוניות ורמזים מסתוריים המעבירים את המתבונן בהם חוויה רגשית ורוחנית. הם עוסקים בקשר בין הזמני והנצחי, הרוחני והגשמי, המוחשי והמופשט, הדיגיטלי ומגע המכחול, הפיגורטיבי והאבסטרקטי. בציוריה משתמשת אורית מרטין בטכניקה מעורבת בשילוב ייחודי של כלים דיגיטליים יחד עם צבע אקריליק, על מנת ליצור אפקטים מיוחדים של שכבות צבע המשתקפות זו מעל זו, ויוצרות זרימות אור ותחושות ריחוף.
לצפייה ביצירות באתר www.oritmartin.com

התערוכה "סולמות לשמיים" פותחת בפנינו הצופים, עולם של שפה חזותית אמנותית עכשווית עם תכנים רוחניים יהודיים. בתערוכה מוצגות תמונות ממסע החיפוש של הנשמה אחר האור הרוחני. כל יצירה מהווה נקודת מוצא לתהליך התבוננות פנימי ועמוק בנושאים קיומיים כמו מהות החיים ותכלית האדם בעולמו.

הציבור מוזמן לפתיחה חגיגית בליווי מוסיקלי במוצ"ש שבת חנוכה, כ"ח כסלו תשע"ה 20.12.14 בשעה 20:30

**כל משתתף בפתיחה יקבל  הדפס מתנה

___________________________________________________________________________________

***לתערוכה נוספת בצפון הארץ- ראו מוזיאון ינקו דאדא בפסטיבל מגפיים- להמשך לחצ\י

 
כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *